Kë gënjen Mickoski se nuk është në koalicion me Aleancën e Selës?!

Propozimi francez dhe dhuna përballë Mavrovkës në dukje e prishi koalicionin mes VMRO-DPMNE-së dhe Aleancës së Shqiptarëve.

Por, lajmet, deklaratat dhe qëndrimet e ndryshme nuk janë faktori që përcakton statusin e koalicionit, por veprimet brenda institucioneve.

Fundjavën e kaluar, burime të Alsat nga Aleanca bënë të ditur se qëndrimi i partisë për dorëheqjet do të miratohet njëzëri të Hënën, kur pritet që Aleanca për Shqiptarët të marrë vendim për përfundimin zyrtar të koalicionit me VMRO-DPMNE-në, duke dorëzuar dorëheqjet nga të gjitha pozitat në pushtetin lokal në mbarë Maqedoninë.

Ndryshe nga pritshmëritë dhe njoftimet e Aleancës për Shqiptarët, kjo nuk ndodhi dhe kuadrot e partisë duket se vazhdojnë të punojnë mirë në koalicion me VMRO-DPMNE-në.

Për më tepër, fakti që shumica dërrmuese e opozitës kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër propozimit francez dhe bullgarizimit të Maqedonisë është pervers, ndërsa në të njëjtën kohë Aleanca për Shqiptarët e mbështeti hapur propozimin.

Lideri i partisë Ziadin Sela është takuar personalisht me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, pas së cilës deklaroi se e vetmja rrugë për Maqedoninë duhet të jetë Bashkimi Evropian dhe palët të mos mendojnë për marrjen e pikëve politike, por për një rajon paqësor dhe zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë.

Ky dukej si një sulm i drejtpërdrejtë ndaj liderit të opozitës Hristijan Mickoski, i cili ditët e fundit pohon se edhe me çmimin e jetës së tij nuk do të devijojë nga qëndrimi i tij se propozimi francez është propozim për bullgarizimi i Maqedonisë dhe është i papranueshëm.

Pretendimi i Hristijan Mickoskit se është dashur të vritet nga Zudfi Koka, një person i afërt me liderin e Aleancës për Shqiptarët, Ziyadin Sela dhe vëllai i tij Zudi Koka, e ka menaxhuar Ndërmarrjen Komunale si zgjidhje kadrore të Aleancës për Shqiptarët. gjithashtu problematike.

Tani shtrohet pyetja dhe dilema nëse mund të thuhet se koalicioni mes Aleancës për Shqiptarët, e cila është e gatshme të votojë për bullgarizimin e Maqedonisë në Kuvend dhe anëtarët e së cilës qëlluan mbi deputetët e VMRO-DPMNE-së, është shpërbërë nëse Aleanca ende vepron në koordinim me VMRO-DPMNE-në në këshilla, ndërsa personeli i saj është në pozita drejtuese në komunat e VMRO-DPMNE-së në mbarë vendin.

Populli është edhe një herë dëshmitar i një teatri të paprecedentë kur bëhet fjalë për mbrojtjen e interesave kombëtare maqedonase nga lideri i partisë më të madhe opozitare, parti emri i së cilës automatikisht duhet të nënkuptojë mbrojtjen e interesave kombëtare maqedonase dhe mbrojtjen e popullit maqedonas nga padrejtësitë me të cilat përballen.

Populli maqedonas po e përsërit të njëjtin skenar nga viti 2018 dhe 2017, kur rreth 100 veta po ngacmojnë popullin maqedonas, Hristijan Mickoski po përpiqet me dëshpërim të fitojë pikë politike duke mos ofruar asnjë zgjidhje dhe vetëm duke luftuar deklarativisht kundër proceseve në shtet. njerëzit e marrin majën e trashë të shkopit në mënyrë figurative, domethënë përballen në realitet me shkopinj policie, plumba që vijnë nga afër dhe dënime me burg për shprehjen e revoltës së tyre.

Vazhdimi i heshtur i koalicionit me Aleancën për Shqiptarët e Hristijan Mickoskit është vetëm shembulli i fundit i mashtrimit ndaj popullit maqedonas, i cili si kur u ndryshua emri, u fut dygjuhësia, u nënshkrua Marrëveshja e fqinjësisë së mirë me Bullgarinë. është tradhtuar sërish.

Mirëpo, askush nuk mashtrohet si anëtarësia e VMRO-DPMNE-së, e cila çdo ditë është në rrugë duke luftuar betejat e të tjerëve, të cilat në fakt duhet të udhëhiqen nga deputetët dhe politikanët brenda institucioneve.

Kush mund ta bindë popullin maqedonas sot se asnjë parti opozitare nuk e dinte se çfarë do të vinin në negociatat me Bullgarinë?

Pse po protestohet tani kundër një propozimi të gatshëm për të cilin gjithë populli maqedonas është i vetëdijshëm se do të pranohet institucionalisht, fatkeqësisht me votat e partnerit të koalicionit të Hristijan Mickoskit, Aleancës për Shqiptarët.

Mirëpo, Mickoski-t, Kovaçevskit dhe të tjerëve duhet ta kenë të qartë se kush do ta mbështesë apo do të heshtin për këtë propozim francez se do të kenë rezultat të mirë në zgjedhjet e ardhshme nëse do të kenë 100 mijë vota së bashku.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Monza nuk dorëzohet, së shpejti sulmi final për Mauro Icardin

schedule22:14 - 8 Gusht, 2022 Monza nuk di të dorëzohet dhe po mendon që javën e fundit të merkatos të transferojë Mauro Icardin. Argjentinasi...

Pas Taika Waititi, as Rita Ora s’e fsheh më unazën, burimet konfirmojnë martesën – Abc News

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Dyshimet se është martuar me Taika Waititi, i ka shtuar më shumë vetë Rita Ora. Ylli shqiptar me...