“Minuta”, “Karamele”, zbërthehen kodet e bandës së drogës, arrestohen 12 persona në Itali – Abc News

schedule22:45 – 13 Korrik, 2022

Policia italiane ka çmontuar një grup të trafikut të drogës dhe ka lëshuar 12 urdhër arreste.

Mediet italiane bëjnë me dije se për 3 prej tyre është dhënë masa e sigurisë “arrest me burg”, ndërsa 9 të tjerë janë lënë në arrest shtëpie.

Janë gjithsej 44 persona të dyshuar si pjesë e grupit që trafikonte drogë.

Operacioni u zhvillua mëngjesin e sotëm në disa qytete italiane.

Gjithashtu është urdhëruar sekuestrimi i pasurisë mbi 200 mijë euro.

Hetimet filluan pas përgjimeve telefonike të personave që ishin pjesë e grupit.

Nga hetimet rezultoi se anëtarët e grupit kriminal preferonin të krijonin marrëdhënie me furnizues ose klientë të tretë të drogës, veçanërisht nëpërmjet mjeteve alternative të komunikimit. Në veçanti, trafikantët e supozuar nga frika se mund të përgjoheshin u përpoqën që të eleminonin rrezikun duke komunikuar me njëri tjetrin nëpërmjet aplikacioneve të mesazheve si WhatsApp, Facebook Messenger dhe Telegram.

Mësohet se të dyshuarit përdornin gjuhë kodi me terma aludues, shpeshherë duke përdorur terma si: “ëmbëlsirat” dhe “karamele” për lëndët narkotike; “Minuta” për të treguar sasinë (ku çdo minutë ishte e barabartë me një gram); “Dokumentet” për t’iu referuar përkatësisht parave dhe llastikut të saktë.

Vendet ku fshihej droga ishin të ndryshme: shtëpitë e subjekteve të pacensuruara dhe aksesorët e tyre, boshtet e ashensorit ose muret e shtëpive në fshat./Abcnews.al/


Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Pas Taika Waititi, as Rita Ora s’e fsheh më unazën, burimet konfirmojnë martesën – Abc News

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Dyshimet se është martuar me Taika Waititi, i ka shtuar më shumë vetë Rita Ora. Ylli shqiptar me...

VIDEO/ Humbja i la me pasoja, Berardi tërbohet dhe kërkon të zihet me një tifoz

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Një episod aspak i bukur për sulmuesin e Sassuolos, Domenico Berardi, në fund të ndeshjes kundër Modenas në...