Po fluturonte nga Serbia, pamje që tregojnë përplasjen si një ‘top zjarri’ dhe gjurmët që la aeroplani me municion pasi u rrëzua në Greqi

Një aeroplan mallrash ukrainas i cili po fluturonte nga Serbia për në Jordani dhe që u rrëzua në Greqinë veriore të shtunën vonë po transportonte municion për në Bangladesh.

Sipas asaj që kanë raportuar mediat e huaja, e konfirmuar edhe nga autoritetet në Ukrainë, aeroplani Antonov An-12 kishte tetë anëtarë të ekuipazhit ukrainas, të gjithë të vdekur, përcjell Telegrafi.

Një zyrtar në firmën e ngarkesave Meridian i tha Reuters: “Sigurisht që ata nuk i mbijetuan kësaj”.

Dhe kanë qenë dëshmitarët okularë që kanë filmuar përplasjen e “topit të zjarrit”, me shpërthimet që vazhduan për dy orë dhe rrënojat që digjeshin deri në mëngjes.

Ndërkohë janë publikuar edhe pamje nga vendi i ngjarjes që treguan “gjurmët”, si dhe mbeturinat, të shpërndara në fusha, përcjell Telegrafi.

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë ka thënë gjatë ditës së diel se aeroplani mbante 11.5 ton produkte të prodhuara nga industria e saj e mbrojtjes dhe blerësi ishte ministria e mbrojtjes e Bangladeshit.

Nebojsha Stefanoviç shtoi se ngarkesa e aeroplanit ishte në pronësi të kompanisë serbe Valir, një kompani tregtare e regjistruar për të kryer aktivitete të tregtisë së jashtme të pajisjeve ushtarake të armatimit dhe produkteve të tjera të mbrojtjes.

Televizioni shtetëror ERT tha se sinjali i aeroplanit humbi menjëherë pasi piloti kërkoi ulje emergjente nga autoritetet greke të aviacionit për shkak të një problemi me motorin. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Diplomacia diskrete është çelësi për zgjidhjen e krizës në Zaporizhzhia – Abc News

schedule19:52 - 19 Gusht, 2022 Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres thotë se situata në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi...

Vendoret, Gështenja: Të dënuar të dalim me 1 kandidat, jemi gati të bashkohemi në shtator

schedule16:11 - 19 Gusht, 2022 Nga Juxhin Mustafaraj  Deputeti demokrat Lefter Gështenja nuk i është bashkuar grupit të Berishës në Partinë Demokratike por është...

“I përkëdhelur dhe i padurushëm”, situatë e ndërlikuar në dhomën e zhveshjes së Parisit për Mbappe

schedule16:14 - 19 Gusht, 2022 Sjellja e Mbaappe nuk është më e mira e mundshme dhe ka shkaktuar komente të shumë njerëzve. Superylli francez...