Armët me rreze të gjatë janë çelësi i fitores së Ukrainës – Abc News

schedule04:04 – 26 Korrik, 2022

Përfaqësuesi amerikan Adam Smith, kryetar i Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se Uashingtoni shpreson të rrisë ndjeshëm sasinë e armëve me rreze të gjatë që Ukraina ka për të mposhtur Rusinë dhe për të penguar sulmin brutal dhe të paprovokuar të presidentit Vladimir Putin ndaj vendit.

Duke folur për shërbimin ukrainas të Radios Evropa e Lirë, Smith tha se ai synon që Ukraina të marrë deri në 30 sisteme raketash me shumë lëshime – Kievi ka kërkuar të paktën 50 – sa më shpejt që të jetë e mundur “sepse në këtë luftë, kushdo që mund të shoh larg dhe gjuaj larg do të jetë në formë më të mirë”.

Smith tha se Putini po përpiqet ta zgjerojë territorin rus jo sepse ndihej i kërcënuar, por sepse “dëshironte të zgjeronte territorin e Rusisë përmes forcës brutale”.

Smith u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, derisa ishte në një udhëtim në fundjavë në Kiev me një grup ligjvënësish dypartiakë./abcnews.al/


Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Diplomacia diskrete është çelësi për zgjidhjen e krizës në Zaporizhzhia – Abc News

schedule19:52 - 19 Gusht, 2022 Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres thotë se situata në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi...

Vendoret, Gështenja: Të dënuar të dalim me 1 kandidat, jemi gati të bashkohemi në shtator

schedule16:11 - 19 Gusht, 2022 Nga Juxhin Mustafaraj  Deputeti demokrat Lefter Gështenja nuk i është bashkuar grupit të Berishës në Partinë Demokratike por është...