SHBA-ja ka numrin më të madh të rasteve të lisë së majmunëve në botë

Më shumë se 3,800 raste të lisë së majmunëve janë raportuar në SHBA, shumica e çdo vendi në mbarë globin, tregojnë të dhënat shëndetësore të qeverisë.

Numri në rritje i rasteve thuhet se ka shtyrë administratën e presidentit amerikan, Joe Biden të mendojë për shpalljen e një emergjence shëndetësore kombëtare.

Virusi tashmë është klasifikuar si një emergjencë shëndetësore globale nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Deri më tani, më shumë se 18 mijë raste janë raportuar në 75 vende, raporton bbc.

Sipas të dhënave të publikuara në internet nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), deri më 25 korrik kishte 3,846 raste të konfirmuara ose të dyshuara të lisë së majmunëve në SHBA.

Shifra – e cila vjen mes testimeve të zgjeruara përveç shpërthimit në rritje të virusit – tani është përpara asaj të Spanjës, ku deri më tani janë raportuar 3,105 raste.

Dy vendet e tjera me numrin më të madh të infeksioneve, Gjermania dhe Britania e Madhe, kanë raportuar përkatësisht 2,352 dhe 2,208 raste.

Shumica e rasteve të lisë së majmunit janë të lehta, me simptoma fillestare duke përfshirë temperaturë të lartë, nyje limfatike të fryra dhe një skuqje të lëkurës ose lezione të ngjashme me linë e dhenve. Deri më tani, asnjë vdekje nga virusi nuk është raportuar në SHBA. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT