Nga blerjet e mëdha të verës, Haaland dhe Nunez deri te Neymar, Mbappe dhe Ronaldo – 100 transferimet më të shtrenjta të të gjitha kohërave

Vera e vitit 2022 premton të jetë një verë e ngarkuar për sa i përket transferimeve të mëdha parash, me lojtarë si Erling Haaland dhe Darwin Nunez në krye të listës.

Paris Saint-Germain tronditi botën e futbollit në verën e vitit 2017 kur nënshkroi Neymar nga Barcelona dhe më pas e mori menjëherë Kylian Mbappe nga Monaco.

Ata mbeten dy lojtarët më të shtrenjtë të të gjitha kohërave, por nuk mund të mohohet se blerjet e bujshme të PSG-së frynë shumë tregun e transferimeve.

Dy blerjet më të shtrenjta në histori

Në të vërtetë, një numër lëvizjesh të mëdha pasuan shpejt, me Barcelonën që po përpiqej të plotësonte boshllëkun e lënë pas nga Neymar duke nënshkruar me lojtarë si Ousmane Dembele, Philippe Coutinho dhe Antoine Griezmann për mbi 100 milionë euro.

Gjithashtu në Spanjë, Atletico Madrid shpenzoi 126 milionë euro për talentin e Benficas, Joao Felix, ndërsa Real Madridi më në fund solli Eden Hazard në Santiago Bernabeu nga Chelsea për 100 milionë euro.

Pandemia e Covid-19 pati shkurtimisht një ndikim në tregun e transferimeve, por disa klube me sa duket tani janë rikuperuar, me lojtarë si Jack Grealish, Jadon Sancho, Darëin Nunez, Matthijs de Ligt dhe Aurelien Tchoucameni që lëvizin për shuma të mëdha.

Marrëveshjet më masive tani duket se do të vazhdojnë, por listën aktuale prej 100 futbollistëve më të shtrenjtë në botë mund ta shihni më poshtë.

100 transferimet më të mëdha të të gjitha kohërave

/Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Diplomacia diskrete është çelësi për zgjidhjen e krizës në Zaporizhzhia – Abc News

schedule19:52 - 19 Gusht, 2022 Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres thotë se situata në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi...

Vendoret, Gështenja: Të dënuar të dalim me 1 kandidat, jemi gati të bashkohemi në shtator

schedule16:11 - 19 Gusht, 2022 Nga Juxhin Mustafaraj  Deputeti demokrat Lefter Gështenja nuk i është bashkuar grupit të Berishës në Partinë Demokratike por është...