Rusia merr në kontroll termocentralin e dytë më të madh të Ukrainës – Abc News

schedule12:21 – 28 Korrik, 2022

Forcat ruse kanë marrë në kontroll termocentralin e dytë më të madh të Ukrainës – termocentralin Vuhlehirsk të epokës sovjetike pranë qytetit Svitlodarsk, i cili ndodhet në rajonin Donetsk të Ukrainës juglindore, sipas BBC.

Oleksiy Arestovych, një këshilltar i presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e përshkroi atë si një “përparësi të vogël, taktike”. Marrja në kontroll e termocentralit në Ukrainën lindore do të ishte fitorja e parë strategjike e Moskës në më shumë se tre javë.

Stacioni televiziv rus Rossiya 1 raportoi se trupat ruse dhe forcat rebele të Donbasit kishin marrë kontrollin e termocentralit.

/abcnews.al


Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Pas Taika Waititi, as Rita Ora s’e fsheh më unazën, burimet konfirmojnë martesën – Abc News

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Dyshimet se është martuar me Taika Waititi, i ka shtuar më shumë vetë Rita Ora. Ylli shqiptar me...

VIDEO/ Humbja i la me pasoja, Berardi tërbohet dhe kërkon të zihet me një tifoz

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Një episod aspak i bukur për sulmuesin e Sassuolos, Domenico Berardi, në fund të ndeshjes kundër Modenas në...