Spanja kërkon që katalonishtja të jetë gjuhë zyrtare në Parlamentin Evropian – ajo do të bëhej gjuha e parë rajonale në PE

Qeveria spanjolle ka njoftuar se do t’i kërkojë Parlamentit Evropian të shqyrtojë mundësinë e përdorimit të katalanishtes, e cila, nëse propozimi kalon, do të bëhet gjuha e parë rajonale evropiane në përdorim zyrtar në atë institucion evropian.

Madridi do të paraqesë një propozim teknikisht dhe financiarisht të realizueshëm në komitetin e PE-së në Bruksel dhe do të punojë së bashku për ndryshimin e propozuar. Autoritetet qendrore spanjolle dhe qeveria rajonale në Kataloni shpresojnë që propozimi të miratohet deri në fund të vitit.

Spanja është e gatshme, nëse dy qeveritë e tjera rajonale në Vendin Bask dhe Galicia dëshirojnë, t’i kërkojë PE-së të përfshijë gjuhët baske dhe galike/galike, të lidhura me portugalishten, në listën e gjuhëve zyrtare, raporton reuters.

“Që një gjuhë të bëhet zyrtare, është e nevojshme që ajo të kërkohet ekskluzivisht nga një shtet anëtar i Bashkimit Evropian dhe të marrë dritën jeshile nga Këshilli i Bashkimit Evropian”, sqaroi zëdhënësi i Parlamentit Evropian.

Katalanishtja, së bashku me spanjishten, përdoret gjerësisht në Kataloni dhe në dy rajone të tjera fqinje. Gjuha katalane u shtyp gjatë diktaturës së gjeneralit Francisco Franco nga 1939 deri në 1975.

Aktualisht janë 24 gjuhë në listën e gjuhëve zyrtare në PE. Partitë nacionaliste katalanase kanë mbrojtur prej kohësh përdorimin e katalonishtës në institucionet evropiane.

Argumenti kryesor është se ky rajon spanjoll ka më shumë banorë, mbi shtatë milionë, sesa disa anëtarë të Bashkimit Evropian, përfshirë Danimarkën, Slloveninë dhe Kroacinë. Megjithatë, katalanishtja nuk është ende një gjuhë zyrtare në Senatin kombëtar. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Diplomacia diskrete është çelësi për zgjidhjen e krizës në Zaporizhzhia – Abc News

schedule19:52 - 19 Gusht, 2022 Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres thotë se situata në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi...

Vendoret, Gështenja: Të dënuar të dalim me 1 kandidat, jemi gati të bashkohemi në shtator

schedule16:11 - 19 Gusht, 2022 Nga Juxhin Mustafaraj  Deputeti demokrat Lefter Gështenja nuk i është bashkuar grupit të Berishës në Partinë Demokratike por është...

“I përkëdhelur dhe i padurushëm”, situatë e ndërlikuar në dhomën e zhveshjes së Parisit për Mbappe

schedule16:14 - 19 Gusht, 2022 Sjellja e Mbaappe nuk është më e mira e mundshme dhe ka shkaktuar komente të shumë njerëzve. Superylli francez...