Nancy Pelosi udhëton drejt Azisë, nuk dihet nëse do ta vizitojë Tajvanin

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi, së bashku me anëtarët e tjerë të delegacionit të Kongresit amerikan, do të nisë sot një vizitë në Azi.

Megjithatë, nuk është ende e qartë nëse ai do të vizitojë edhe Tajvanin, raporton cnbcnews duke cituar dy burime të paidentifikuara. Një nga burimet, i cili kishte njohuri për itinerarin, tha se një vizitë në Tajvan ishte shënuar si një mundësi.

Gjatë vizitës së saj në Azi, Pelosi do të vizitojë Japoninë, Korenë e Jugut, Malajzinë dhe Singaporin.

Presidenti kinez Xi Jinping e paralajmëroi presidentin amerikan Joseph Biden, gjatë një bisede telefonike, të mos luajë me zjarrin rreth Tajvanit dhe vuri në dukje se Pekini është i shqetësuar për një vizitë të mundshme në ishull nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Xi deklaroi se Uashingtoni duhet të respektojë politikën e një Kine dhe vuri në dukje se Kina kundërshton me vendosmëri pavarësinë e Tajvanit dhe ndërhyrjen e huaj, raporton reuters.

Biden tha se politika e SHBA-së ndaj Tajvanit nuk ka ndryshuar dhe se Uashingtoni kundërshton fuqishëm përpjekjet e njëanshme për të ndryshuar status quo-në ose për të minuar paqen dhe stabilitetin përgjatë ngushticës së Tajvanit, tha më herët Shtëpia e Bardhë. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Shënohet Dita ndërkombëtare e të rinjëve

Fondacioni “ZAEV – Një shoqëri për të gjithë”, me rastin e 12 gushtit – Ditës Ndërkombëtare të të rinjëve, vizitoi Amir Destanovskin nga “Qendra...

Zbulohen të nominuarit për lojtarin dhe trajnerin më të mirë të sezonit nga UEFA

schedule15:17 - 12 Gusht, 2022 UEFA ka shpalosur tre emrat kryesorë për të fituar çmimin e lojtarit më të mirë të vitit dhe...