Ngarkesat e para me grurë mund të nisen nga Ukraina që nesër, çfarë thotë zyrtari i OKB – Abc News

schedule22:36 – 28 Korrik, 2022

Shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths, ka thënë se shpreson që dërgesa e parë e drithit nga një port ukrainas i Detit të Zi mund të ndodhë që të premten, por detajet vendimtare për kalimin e sigurt të anijeve janë ende duke u përpunuar.

Griffiths tha se zyrtarët ushtarakë turq, rusë dhe ukrainas po punonin me një ekip të OKB-së në një qendër të përbashkët koordinimi në Stamboll për të hartuar procedurat standarde të funksionimit për marrëveshjen e rënë dakord nga katër palët më 22 korrik.

Ai pranoi se “djalli ishte në detaje”, por tha se deri më tani nuk ishin shfaqur probleme të mëdha. Griffiths tha se një aspekt që po negociohet janë koordinatat e sakta të kanaleve të sigurta të transportitm bën me dije Al Jazeera.

“Ne shpresojmë … që lëvizjet e para të anijeve të ndodhin brenda disa ditësh – shpresojmë nesër – jashtë atyre porteve”,  tha Griffiths. /abcnews.al


Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Shënohet Dita ndërkombëtare e të rinjëve

Fondacioni “ZAEV – Një shoqëri për të gjithë”, me rastin e 12 gushtit – Ditës Ndërkombëtare të të rinjëve, vizitoi Amir Destanovskin nga “Qendra...

Zbulohen të nominuarit për lojtarin dhe trajnerin më të mirë të sezonit nga UEFA

schedule15:17 - 12 Gusht, 2022 UEFA ka shpalosur tre emrat kryesorë për të fituar çmimin e lojtarit më të mirë të vitit dhe...