Formacioni i ëndrrave të Barcelonës me Xavin si trajner – për çdo pozitë dy lojtarë e më shumë

Me ardhjen e qendërmbrojtësit Jules Koundé, anësorit Raphinha, mesfushorit Franck Kessie, qendërmbrojtësit Andreas Christensen dhe sulmuesit Robert Lewandoëski, tani Xavi Hernández, trajneri i FC Barcelona, ​​ka parë një skuadër me cilësi të jashtëzakonshme.

Klubi ka investuar shumë deri më tani, por pritet që të investojë edhe në të dy krahët e mbrojtjes, pasi në herët e fundit që luajtën në Ligën e Kampionëve,  u eliminuan në fazën e grupeve.

Edhe pse Barcelona ende duhet të zgjidhë çështjen e disa lojtarëve si Frenkie de Jong dhe Memphi Depay, aktualisht Xavi të ketë moment ka në minimum dy alternativave në të gjitha vendet në formacion.

Ter Stegen starton si titullar i padiskutueshëm në portë, me Inaki Pena si alternativë. Ndërsa priten të finalizohen nënshkrimet e Cesar Azpilicueta dhe Marcos Alonso, trajneri i Blaugranas tani ka dy opsione për mbrojtësin e djathtë (Dest dhe Sergi Roberto), pesë qendërmbrojtës (Koundé, Pique, Araujo, Eric Garcia dhe Chistensen) dhe një të mbetur vetëm në të majtë, Jordi Alban.

Në mesfushë Busquets do të vazhdojë të jetë i padiskutueshëm edhe pse Xavi ka për rotacion Miralem Pjanic dhe Nico.

Pedri, De Jong, Gavi dhe Kessie do të luftojnë për pozitat e tjera.

Në sulm Barcelona do të kenë zjarr dhe shumë alternativa me ardhjen e Lewandowskit dhe Raphinhas. Polaku dhe Aubameyang do të luftojnë për pozicionin e numrit 9, ndërsa braziliani dhe Dembele zakonisht do të alternojnë në krahun e djathtë dhe Ansu Fati, Ferran Torres dhe Memphis preferohet të bëjnë të njëjtën gjë në të majtë.

Xavi ka shumë punë për të zgjedhur formacionin, por mund të themi që ka një skuadër ëndrrash. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Diplomacia diskrete është çelësi për zgjidhjen e krizës në Zaporizhzhia – Abc News

schedule19:52 - 19 Gusht, 2022 Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres thotë se situata në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi...

Vendoret, Gështenja: Të dënuar të dalim me 1 kandidat, jemi gati të bashkohemi në shtator

schedule16:11 - 19 Gusht, 2022 Nga Juxhin Mustafaraj  Deputeti demokrat Lefter Gështenja nuk i është bashkuar grupit të Berishës në Partinë Demokratike por është...