Anija e vetme kozmike pa karbon – udhëtim spektakolar suborbital

Gara e turizmit hapësinor tani po ‘gjuan të gjitha raketat’, por një kompani shpreson të krijojë një vend si “e vetmja që është neutrale ndaj karbonit, pra ka emetim zero të gazrave” për të udhëtuar në skajin e hapësirës.

Space Perspective me bazë në Florida planifikon t’i ‘fluturojë’ pasagjerët deri në një lartësi prej 30 km për aventura suborbitale, transmeton Telegrafi.

Imazhet e reja të publikuara tregojnë dizajnin më të fundit të kapsulës së patentuar për anijen e saj kozmike – Neptun, raporton cnn.

Ka një brendësi më të gjerë se në ato të kaluarat, me një dizajn kapsule sferike që u jep udhëtarëve më shumë lartësi, si dhe shton sigurinë optimale të rezistencës ndaj presionit, transmeton Telegrafi.

Dritaret e veshura reflektuese, të ngjashme me helmetën e një astronauti, janë vendosur për të mbajtur  temperaturat komode, ndërsa një sistem i ri kontrolli termik është në pritje të patentës.

Space Perspective punoi në këtë dizajn të freskët me studion me bazë në Londër Of My Imagination (OMI).

Pamjet panoramike 360 gradë të ofruara nga ajo që Space Perspective e përshkruan si “dritaret më të mëdha, të patentuara ndonjëherë për t’iu dërguar në skajin e hapësirës” ishin të zhvilluara nga udhëheqësi i projektimit të përvojës së anijes kozmike, Dan Dritare, së bashku me stilisten me përvojë Isabella Trani.

Përmirësime të tjera përfshijnë një kon spërkatjeje – në pritje të marrjes së patentës – për një ulje të qetë dhe të sigurt.

Dhe për sa i përket madhësisë, kompania e krahason kapsulën me madhësinë e “një dhome të madhe ballkoni në një anije lundrimi”, ndërsa balona arrin shifrën prej 18 milionë metrave kub kur zgjerohet plotësisht – aq e madhe sa një stadium futbolli të notojë brenda saj.

Space Perspective synon të fillojë transportimin e grupeve deri në tetë pasagjerë në fluturime gjashtë-orëshe deri në fund të vitit 2024.

Kjo kornizë kohore e parashikuar ka lëvizur nga një vlerësim i mëparshëm i fillimit të atij viti.

Meqenëse nuk largohet nga graviteti i Tokës, nuk do të kërkohet asnjë trajnim i specializuar dhe udhëtarët do të jenë në gjendje të ecin rreth mjedisit të kapsulës. Kompania pretendon se procesi i hipjes do të jetë po aq i thjeshtë sa ai i një aeroplani.

Udhëtimet do të përfshijnë një ngjitje dy-orëshe mbi 99 për qind të atmosferës së Tokës. Më pas do të ketë edhe dy orë të tjera të qeta që pasagjerët të shijojnë pamjet nga kabina përpara se anija kozmike të bëjë zbritjen e saj dy-orëshe në oqean. Udhëtimi në breg do të kryhet me anije.

Do të ketë Wi-Fi në bord, në mënyrë që udhëtarët të mund të transmetojnë drejtpërdrejt përvojën e tyre për njerëzit në shtëpi dhe do të ketë kamera në bord që dokumentojnë gjithashtu të gjithë veprimin.

Imazhet satelitore dhe kamerat 360 gradë do të bëjnë gjithashtu të mundur zmadhimin dhe zmadhimin e pamjes epike.

Etiketa e çmimit, çuditërisht, nuk është e lirë. Biletat kushtojnë rreth 125 mijë dollarë për person, por Space Perspective thotë se tashmë janë shitur gati 900 prej tyre.

Ata tani po marrin rezervime për vitin 2025 e më tej, me depozitën prej 1000 dollarësh që është plotësisht e rimbursueshme nëse shfaqet kjo flluskë e veçantë hapësinore. Klientët mund të paguajnë gjithashtu nëpërmjet kriptovalutave.

Bashkëthemeluesit e Space Perspective, Jane Poynter dhe Taber MacCallum kanë projektuar më parë sistemet e ajrit, ushqimit dhe ujit për bazën hapësinore Biosphere 2, në të cilën ata jetuan për dy vjet.

Pretendimet e kompanisë për emetime zero bazohen në faktin se në vend që të përdorë raketa me energji të lartë për të fluturuar në hapësirë, anija e saj sfidon gravitetin përmes lëvizjes.

Meqenëse heliumi është në furnizim të kufizuar dhe i nevojshëm për aplikime kritike mjekësore, Anija kozmike Neptuni përdor hidrogjen.

“Gazi brenda balonës është më i lehtë se ajri dhe lejon Neptunin të notojë në majë të atmosferës së Tokës si një kub akulli mbi ujë”, thotë Space Perspective.

Anija kozmike është e gjitha e ripërdorshme, me përjashtim të materialit që përbën lëkurën e balonës – kjo do të merret nga ekipi në fund të çdo fluturimi dhe do të riciklohet.

“Shekuj të funksionimit dhe zhvillimit të balonave dhe parashutës demonstrojnë se gjithmonë fluturimi me balonën nga nisja në ulje, me parashutat tradicionale si një sistem rezervë, është zgjidhja më e thjeshtë, më e sigurt dhe më e fortë”, tha MacCallum.

“Sistemi ynë i fluturimit do të thotë që kapsula dhe SpaceBalloon mbeten gjithmonë të lidhura dhe kushtet e ngritjes dhe uljes janë gjithmonë nën kontrollin tonë”, përfundoi ai. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Diplomacia diskrete është çelësi për zgjidhjen e krizës në Zaporizhzhia – Abc News

schedule19:52 - 19 Gusht, 2022 Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres thotë se situata në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi...

Vendoret, Gështenja: Të dënuar të dalim me 1 kandidat, jemi gati të bashkohemi në shtator

schedule16:11 - 19 Gusht, 2022 Nga Juxhin Mustafaraj  Deputeti demokrat Lefter Gështenja nuk i është bashkuar grupit të Berishës në Partinë Demokratike por është...