Patriotizëm dhe para, si Rusia po rekruton mijëra vullnetarë në luftën kundër Ukrainës

Nga Tim Lister and Josh Pennington, CNN

Përktheu: Sonila Backa-abcnews.al

Në të gjithë Rusinë, po formohen batalione vullnetare për të luftuar kundër Ukrainës, duke iu bashkuar të ashtuquajturit “operacion special ushtarak” i shpallur nga Presidenti Vladimir Putin në shkurt.

Nga Murmansk në rrethin Arktik në Perm në Urale dhe Primorsky Krai në Lindjen e Largët Ruse, Rusia ka bërë thirrje si për patriotizmin ashtu edhe për kuletat e rusëve.

Përvoja përkatëse ushtarake nuk kërkohet gjithmonë.

Në përgjithësi, analistët vlerësojnë se më shumë se 30,000 vullnetarë mund të mobilizohen për të plotësuar gradat ruse tashmë të lodhura nga pesë muaj luftime — midis një e katërta dhe një e treta e forcës së vendosur për të marrë në kontroll rajonin lindor të Donbasit, ku shumica e vullnetarëve ka të ngjarë të dërgohet.

Javën e kaluar, Richard Moore, shefi i MI6, shërbimi sekret i inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar, tha për CNN se “rusët do ta kenë gjithnjë e më të vështirë furnizimin me fuqi punëtore dhe materiale gjatë javëve të ardhshme”.

Putini i ka rezistuar prej kohësh idesë së një mobilizimi të përgjithshëm në Rusi dhe thirrja e kësaj pranvere ishte e ngjashme me atë të vitit 2021. Këto batalione janë një mënyrë për të shtuar fuqinë  ushtarake të Rusisë pa një hap kaq drastik, raporton abcnews.al.

Ata gjithashtu duket se janë të fokusuar në rajone më të varfra dhe më të izoluara, duke përdorur paratë si një mënyrë për t’i joshur. Se çfarë ndikimi mund të kenë këto batalione është ende një pikëpytje. Njësitë vullnetare çeçene kanë luajtur një rol të madh në betejën për Donbasin, veçanërisht në Mariupol.

Kateryna Stepanenko, studiuese ruse në Institutin për Studimin e Luftës në Uashington, tha: “Disa batalione do të marrin pjesë nëoperacione mbështetëse luftarake (të tilla si batalione logjistike ose sinjalizuese), ndërsa të tjerët do të përforcojnë njësitë ushtarake para-ekzistuese ose do të  formojnë batalione luftarake”.

Por ajo shton: “Trajnimi afatshkurtër nuk ka gjasa t’i kthejë vullnetarët pa përvojë paraprake në ushtarë efektivë në çdo njësi.”

CNN ka kërkuar koment nga Ministria ruse e Mbrojtjes për programin e batalionit vullnetarëve.

Patriotizëm dhe para

Stepanenko tha se procesi po nxitet nga Moska. “Kremlini thuhet se urdhëroi të 85 subjektet federale ruse (rajonet e Federatës Ruse plus Krimenë dhe Sevastopolin e pushtuar) të rekrutojnë vullnetare për të shmangur shpalljen e mobilizimit të pjesshëm ose të plotë në Rusi”.

Kualifikimet e kërkuara për t’iu bashkuar ushtrisë ndryshojnë nga vendi në vend. Sipas postimeve, rreth një muaj është caktuar për stërvitje, jo shumë për një situatë në të cilën rekrutët kanë pak ose aspak përvojë ushtarake.

Sipas politikës standarde të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, të gjithë rekrutët që nënshkruajnë një kontratë duhet të kenë katër javë trajnim për përdorimin e armëve.  Është e paqartë nëse i njëjti regjim po praktikohet për të gjithë vullnetarët.

Kontratat e vullnetarëve priren të jenë nga katër muaj në një vit. Ata premtojnë paga shumë më të larta se mesatarja në rajonet ruse.  Për shembull, batalionet që po formohen në Perm dhe në rajonin rus perëndimor të Kirov ofrojnë të ardhura që fillojnë nga 300,000 rubla në muaj (rreth 5,000 dollarë), ndërsa në Bashkortostan, afër kufirit me Kazakistanin, minimumi është 280,000 rubla.

Vullnetarët e Bashkir nga Bashkortostan u premtohen 8000 rubla shtesë në ditë për operacione luftarake. Paga mesatare mujore në këto zona është midis 30,000 dhe 45,000 rubla, afërsisht një e dhjeta e asaj që mund të marrë një vullnetar nëse vendoset në vijat e para, raporton abcnews.al.

Vullnetarët do të marrin statusin e “veteranit të luftës”, duke u dhënë atyre një pagë mujore për jetën dhe zbritje në strehim dhe transport. Dhe ekziston një shkallë kompensimi për viktimat në fushën e betejës, në disa raste më shumë se 3 milion rubla për lëndime të rënda. Nëse vritet një vullnetar, familja e tyre do të merrte 12.4 milionë rubla nga buxheti federal dhe 2 milionë nga rajoni.

Nëse të gjitha rajonet ruse do të krijonin secili prej tyre një battalion, kostoja do të ishte e konsiderueshme. Kateryna Stepanenko vlerëson se një njësi prej 400 personash do të kushtonte 1.2 milionë dollarë në muaj paga, të cilat ajo thotë se janë të shtrenjta duke qenë se programi nuk do të prodhojë njësi elitare.

Nga Arktiku në Azinë Qendrore

Vullnetarët çeçenë ishin të parët që hynë në Ukrainë menjëherë pas fillimit të pushtimit. Në fund të prillit, Kadyrov tha në kanalin e tij Telegram se “qindra ushtarë të guximshëm nga vende të ndryshme të vendit tonë kanë vendosur të bëhen pjesë e ushtrisë çlirimtare ruse”.

Dhe në maj, ai tha se 200 “luftëtarë të vullnetit të mirë” po diplomoheshin nga Universiteti Rus i Forcave Speciale në Gudermes dhe po dërgoheshin çdo javë për të luftuar kundër Ukrainës.

Sipas disa vlerësimeve, rreth 8,000 çeçenë kanë shkuar për të luftuar në Ukrainë. Ata janë përfshirë shumë në fushatat për të pushtuar Severodonetsk dhe Lysychansk. Një oficer i marinës në pension, Alik Kamaletdinov, njoftoi në rrjetet sociale se po rekrutonte disa vullnetarë sepse “Bashkiria ka qenë gjithmonë një shtyllë e shtetit tonë në kohë të vështira.. Le të mbështesim vendin tonë dhe presidentin tonë Vladimir  Putin jo me fjalë por me vepra!”

Rajone të tjera që kanë filluar ngritjen e batalioneve vullnetare përfshijnë Chelyabinsk në Urale dhe Primorsky në Lindjen e Largët Ruse. Disa njësi luftëtarësh kozakë po formojnë gjithashtu batalione– nuk është befasi duke pasur parasysh se ata ishin të përfshirë dukshëm në Ukrainën lindore në vitin 2014.

Rajoni i Orenburgut ka dërguar tashmë tre batalione kozakësh në luftë. Ritmi i rekrutimit po rritet, gjatë ditëve të fundit rajonet e Murmansk në Rrethin Arktik dhe Tyumen në Siberinë Perëndimore njoftuan formimin e njësive vullnetare, raporton abcnews.al.

Se si këto batalione do të integrohen në operacionin rus nuk është ende e qartë.

Batalioni vullnetar i ngritur në Primorsky Krai do të përbëhet vetëm nga banorë vendas dhe do të luftojë më  Brigadën 155 , sipas autoriteteve rajonale. Ka shenja se mungesa e fuqisë ushtarake ruse në Ukrainë ka filluar të tregojë dëmet.

Por, siç thotë një analist, një batalion është më shumë se “një turmë me pushkë”. Stepanenko i Institutit për Studimin e Luftës tha se “këta rekrutë të stërvitur dobët ka të ngjarë të përdoren si “mish për top” duke pasur parasysh trajtimin e mëparshëm rus të rekrutëve.

Është e vështirë të imagjinohet se si këto grupe të ndryshme pa njohuri për fushën e betejës dhe aftësi ushtarake të ndryshkura ose inekzistente do të ndikojnë në konflikt. Ushtria ukrainase po gjurmon formimin e njësive. Vadym Skibitskyi, një zëdhënës i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës, tha se Rusia po planifikon të formojë 16 batalione të reja deri në fund të korrikut.

Stepanenko beson se qëllimi përfundimtar është një formë mobilizimi në fshetësi.

“Putini duket se i mungon besimi se sondazhet dhe protestat e mbështetjes për luftën do t’i mbijetojnë një përpjekjeje të përgjithshme rekrutimi. Rekrutimi për vullnetare ose mobilizimi i fshehtë prek vetëm një përqindje të vogël ushtarakësh dhe familjet e tyre,” tha Stepanenko.

“Ndarja e tillë i lejon Putinit të kontrollojë luftën pa prekur  shumicën e popullatës mashkullore ruse dhe familjet e tyre.”

/abcnews.al

 

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Pas Taika Waititi, as Rita Ora s’e fsheh më unazën, burimet konfirmojnë martesën – Abc News

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Dyshimet se është martuar me Taika Waititi, i ka shtuar më shumë vetë Rita Ora. Ylli shqiptar me...

VIDEO/ Humbja i la me pasoja, Berardi tërbohet dhe kërkon të zihet me një tifoz

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Një episod aspak i bukur për sulmuesin e Sassuolos, Domenico Berardi, në fund të ndeshjes kundër Modenas në...