La Masia furnizuese e Ligës Premier ndër vite – 20 talentët më të mirë që kaluan nga Barcelona në elitën e futbollit anglez

Liga Premier është një nga ligat më tërheqëse për futbollistët, pasi aktualisht është një nga kampionatet që paguan më shumë.

Kjo ka bërë që edhe disa lojtarë të trajnuar në La Masia te Barcelonës kanë kaluar në kampionatin angleze për të treguar talentin e tyre.

Disa kanë qenë shumë të suksesshëm, duke zgjedhur 20 prej tyre në një listë.

Ka pasur edhe emra të tjerë të dal nga ky klub, por që kanë bërë më pak bujë në Ligën Premier si: Fede Bessone, Jordi Gómez, Franck Songo’o, Giovanni dos Santos, Enric Valles, Iago Falque, Fran Mérida, Dani Pacheco, Rubén Rochina, Martín Montoya, Cristian Ceballos, Ignasi Miquel, Marc Muniesa, Edu Campabadal, Marc Navarro, Sandro Ramírez, Mohamed El Ouriachi, Sergi Canós, Ian Poveda dhe Adrián Bernabe.

Më poshtë lista me lojtarët më të mirë që kanë dal nga La Masia dhe kanë luajtur në Ligën Premier.

Nayim (Tottenham)

Jordi Cruyff (Manchester United)

Albert Ferrer (Chelsea)

Gerard Pique (Manchester United)

Cesc Fabregas (Arsenal)

Luis Garcia (Liverpool)

Javi Moreno (Bolton)

Mikel Arteta (Everton)

Pepe Reina (Liverpool)

Albert Luque (Newcaslte)

Oriol Romeu (Southampton)

Hector Bellerin (Arsenal)

Gerard Deulofeu (Everton)

Bojan Krkic (Stoke)

Víctor Valdes (Manchester United)

Pedro Rodríguez (Chelsea)

Adama Traore (Aston Villa)

Eric Garcia (Manchester City)

Thiago Alcantara (Liverpool)

Marc Cucurella (Brighton)

/Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Do jenë mjaft të vogla – Abc News

schedule01:23 - 9 Gusht, 2022 Një ish oficer kryesor në forcat e armatosura të Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se Rusia do të...

Monza nuk dorëzohet, së shpejti sulmi final për Mauro Icardin

schedule22:14 - 8 Gusht, 2022 Monza nuk di të dorëzohet dhe po mendon që javën e fundit të merkatos të transferojë Mauro Icardin. Argjentinasi...

Pas Taika Waititi, as Rita Ora s’e fsheh më unazën, burimet konfirmojnë martesën – Abc News

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Dyshimet se është martuar me Taika Waititi, i ka shtuar më shumë vetë Rita Ora. Ylli shqiptar me...