IAEA thotë se centrali bërthamor i Zaporizhzhia është jashtë kontrollit

Një termocentral i madh bërthamor i pushtuar nga Rusia gjatë pushtimit të saj në Ukrainë është “plotësisht jashtë kontrollit”, thotë kreu i agjencisë bërthamore të OKB-së.

Rafael Grossi u citua nga agjencia e lajmeve Associated Press të ketë thënë se uzina e Zaporizhzhia kishte nevojë për një inspektim dhe riparime.

“Ju keni një katalog të gjërave që nuk duhet të ndodhin kurrë në asnjë objekt bërthamor”, tha ai.

Centrali më i madh bërthamor i Evropës është rrezikshëm afër luftimeve, raporton bbc.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken akuzoi Rusinë në fillim të kësaj jave për përdorimin e uzinës, të cilën e pushtoi në muajin mars, si një bazë ushtarake për të nisur sulmet ndaj forcave ukrainase.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se rusët stacionojnë trupa dhe ruajnë pajisje ushtarake në terrenin e termocentralit në lumin Dnipro në jug të Ukrainës.

Kur Rusia pushtoi uzinën, bombardimi i ndërtesave atje shkaktoi një protestë ndërkombëtare. Fabrika është ende në funksion, me stafin ukrainas nën kontrollin rus.

Në qershor, kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës tha se Ukraina nuk e kishte ftuar IAEA – dhe çdo vizitë do të legjitimonte praninë e Rusisë atje.

Në vitin 1986, Ukraina veriore ishte vendi i katastrofës më të keqe bërthamore në botë kur shpërtheu një reaktor në uzinën e Çernobilit.

Forcat ruse pushtuan gjithashtu Çernobilin menjëherë pas pushtimit më 24 shkurt të këtij viti, por u tërhoqën pas pesë javësh. Kompjuterët në vend u plaçkitën ose u dëmtuan, por pajisjet aktuale bërthamore në centralin e çmontuar nuk u prekën. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT