Kërkoi debat me Kovaçevskin, Bytyqi ka një porosi për Mivkoskin

Zëvendëskryeministrin përgjegjës për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi ka reaguar në lidhje me kërkesën e kreut të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski i cili tha se ka...

Çekia “premton” liberalizim vizash këtë vit për Kosovën

Të martën në Bruksel u mblodh këshilli i çështjeve të përgjithshme i Bashkimit Evropian.

Mbledhja e ministrave për çështje evropiane të 27 vendeve anëtare të BE-së u udhëhoq nga ministri çek i kësaj fushe, Mikulash Bek, kjo pasi që shteti i tij mban presidencën e unionit deri më 31 dhjetor, njofton Klan Kosova.

Në rend dite ishin prioritetet e presidencës çeke të bllokut me 27 anëtare që zgjat deri më 31 dhjetor. Ndër top prioritet ishte Ballkani Perëndimor dhe tre vende të ish bllokut sovjetik. Për Kosovën, ishte çështja e heqjes së regjimit të vizave për në zonën Shengen.

“Ne gjithashtu synojmë të bëjmë përparime në debatin për liberalizimin e vizave me Kosovën. Do përcjellim progresin drejt BE-së, të Ukrainës, Gjeorgjisë e Moldavisë dhe në mënyrën e duhur ne do reflektojmë mbi këtë në konkluzionet e Këshillit në dhjetor për zgjerimin”,shtoi Bek.

Praga, zyrtare synon që të mbaj konferencat e para të hapjes së negociatave për anëtarësim me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

Kurse Mali i Zi e Serbia, do mbyllin e hapin kapitujt krejt bazuar në meritë e përmbushje kushtesh.

“Vendimtare në përparimin e vendeve kandidate do të jenë, adresimi i parimeve kryesore të sundimit të ligjit, ndarjen e vlerave të BE-së, dhe rreshtimin e plotë me politikën e jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Evropian”.

Takimi i ministrave të martën ishte parapërgatitje për temat e diskutimit që do bëhen me 20 e 21 tetor kur mblidhet Këshilli Evropian, instanca kryesore që merr vendime siç është ai për liberalizim vizash.

Latest Posts

Familja ka identifikuar trupin e pajetë të 22-vjeçarit nga Kumanova, do të bëhet edhe autopsia

Pas gjetjes së një trupi të pajetë mëngjesin e sotëm rreth orës 10:40 në ujërat e lumit Vardar në afërsi të kazermës Erebino, familjarët...

Kërkoi debat me Kovaçevskin, Bytyqi ka një porosi për Mivkoskin

Zëvendëskryeministrin përgjegjës për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi ka reaguar në lidhje me kërkesën e kreut të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski i cili tha se ka...

Maksuti: Në rrjedhat e lumit Vardar, në afërsi të “Erebinës” është gjetur trupi të cilin ne e kërkonim disa ditë

Drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bekim Maksuti, në prononcim para mediumeve ka theksuar se është gjetur trupi të cilin ne e...

Grubi: “Ngushëllime të sinqerta familjes Ramadani, ndajmë dhimbjen me ta!”

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka shprehur ngushëllime të sinqerta për familjen Ramadani e cila në një fatkeqësi humbi të birin, Erdanin. Duke shpërndarë një...