Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Çekia “premton” liberalizim vizash këtë vit për Kosovën

Të martën në Bruksel u mblodh këshilli i çështjeve të përgjithshme i Bashkimit Evropian.

Mbledhja e ministrave për çështje evropiane të 27 vendeve anëtare të BE-së u udhëhoq nga ministri çek i kësaj fushe, Mikulash Bek, kjo pasi që shteti i tij mban presidencën e unionit deri më 31 dhjetor, njofton Klan Kosova.

Në rend dite ishin prioritetet e presidencës çeke të bllokut me 27 anëtare që zgjat deri më 31 dhjetor. Ndër top prioritet ishte Ballkani Perëndimor dhe tre vende të ish bllokut sovjetik. Për Kosovën, ishte çështja e heqjes së regjimit të vizave për në zonën Shengen.

“Ne gjithashtu synojmë të bëjmë përparime në debatin për liberalizimin e vizave me Kosovën. Do përcjellim progresin drejt BE-së, të Ukrainës, Gjeorgjisë e Moldavisë dhe në mënyrën e duhur ne do reflektojmë mbi këtë në konkluzionet e Këshillit në dhjetor për zgjerimin”,shtoi Bek.

Praga, zyrtare synon që të mbaj konferencat e para të hapjes së negociatave për anëtarësim me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

Kurse Mali i Zi e Serbia, do mbyllin e hapin kapitujt krejt bazuar në meritë e përmbushje kushtesh.

“Vendimtare në përparimin e vendeve kandidate do të jenë, adresimi i parimeve kryesore të sundimit të ligjit, ndarjen e vlerave të BE-së, dhe rreshtimin e plotë me politikën e jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Evropian”.

Takimi i ministrave të martën ishte parapërgatitje për temat e diskutimit që do bëhen me 20 e 21 tetor kur mblidhet Këshilli Evropian, instanca kryesore që merr vendime siç është ai për liberalizim vizash.

Latest Posts

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mos i humbisni

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...