Kërkoi debat me Kovaçevskin, Bytyqi ka një porosi për Mivkoskin

Zëvendëskryeministrin përgjegjës për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi ka reaguar në lidhje me kërkesën e kreut të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski i cili tha se ka...

Erdogan, thirrje Putinit të kthejë territoret e pushtuara

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i ka kërkuar Vladimir Putinit, të tërheqë ushtrinë nga zonat e pushtuara në Krime, siç pohoi ai vetë në një intervistë për mediat amerikane.

Rexhep Taip Erdogan, President i Turqisë: Për të arritur një marrëveshje për rikthimin e paqes në Ukrainë, sigurisht që rikthimi i tokave të pushtuara është shumë i rëndësishëm. I kemi kërkuar të rikthejë edhe Krimenë tek pronarët e ligjshëm.

Kërkesën, Erdogan ia bëri Putinit në samitin e Uzbekistanit zhvilluar javën e kaluar mes vendeve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait. Kreu i shtetit turk, që gjatë krizës ukrainase ka marrë rolin e ndërmjetësuesit mes Putinit dhe aleatëve perëndimorë tha se Putin ka hedhur hapa konkretë në këtë drejtim.

Se cilët janë hapat konkretë, këtë Erdogan nuk e sqaroi, por në terren ndodh e kundërta. Në parlamentin rus jo vetëm që nuk diskutohet tërheqja, por deputetë të partive të ndryshme propozojnë që në rajonet e pushtuara si Luhansku e Donjecku, të ndiqet modeli i Krimesë që u aneksua në 2014-ën.

Ndërsa krerët e administratës së vendosur nga pushtimi rus në Herson i bënë thirrje Kremlinit të ndihmojë në mbajtjen e një referendumi që rajoni t’i bashkëngjitet shumë shpejt Federatës Ruse.

Latest Posts

Familja ka identifikuar trupin e pajetë të 22-vjeçarit nga Kumanova, do të bëhet edhe autopsia

Pas gjetjes së një trupi të pajetë mëngjesin e sotëm rreth orës 10:40 në ujërat e lumit Vardar në afërsi të kazermës Erebino, familjarët...

Kërkoi debat me Kovaçevskin, Bytyqi ka një porosi për Mivkoskin

Zëvendëskryeministrin përgjegjës për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi ka reaguar në lidhje me kërkesën e kreut të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski i cili tha se ka...

Maksuti: Në rrjedhat e lumit Vardar, në afërsi të “Erebinës” është gjetur trupi të cilin ne e kërkonim disa ditë

Drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bekim Maksuti, në prononcim para mediumeve ka theksuar se është gjetur trupi të cilin ne e...

Grubi: “Ngushëllime të sinqerta familjes Ramadani, ndajmë dhimbjen me ta!”

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka shprehur ngushëllime të sinqerta për familjen Ramadani e cila në një fatkeqësi humbi të birin, Erdanin. Duke shpërndarë një...