Kërkoi debat me Kovaçevskin, Bytyqi ka një porosi për Mivkoskin

Zëvendëskryeministrin përgjegjës për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi ka reaguar në lidhje me kërkesën e kreut të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski i cili tha se ka...

Lufta në Ukrainë: Zonat e pushtuara kërkojnë referendum për t’u bashkuar me Rusinë

Pothuajse shtatë muaj pas pushtimit rus të Ukrainës, katër zona nën kontrollin e Moskës kanë njoftuar planet për të ashtuquajturat referendume urgjente për bashkimin me Rusinë.

Pushtimi i Rusisë ka ngecur muajt e fundit dhe Ukraina ka rimarrë pjesë të territorit në verilindje.

Tani zyrtarët e mbështetur nga Rusia në lindje dhe jug thonë se duan vota për bashkimin me Rusinë, duke filluar nga kjo javë.

Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014, pas një votimi të dënuar gjerësisht si një mashtrim, shkruan BBC.

Komuniteti ndërkombëtar nuk e ka njohur kurrë aneksimin, por ka qenë prej kohësh e qartë se Rusia synon të vulosë kontrollin e saj të rajoneve të tjera të pushtuara në të njëjtën mënyrë.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se “referendumet” e rreme nuk do të ndryshojnë asgjë.

Megjithatë, aneksimi i më shumë territorit ukrainas do t’i mundësonte Kremlinit të pretendonte se vetë Rusia po sulmohej nga armët e NATO-s.

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, tha herët të martën se mbajtja e votave në rajonet lindore të Donetsk dhe Luhansk – të njohura edhe si Donbas – do të korrigjonte “drejtësinë historike” dhe do të ishte e pakthyeshme: “Pas ndryshimeve në kushtetutën e shtetit tonë, asnjë lider i ardhshëm i Rusisë, asnjë zyrtar, nuk do të jetë në gjendje t’i kthejë këto vendime”.

Menjëherë pas kësaj, dy autoritetet separatiste të mbështetura nga Rusia në Donetsk dhe Luhansk thanë se do të organizonin votime në 23-27 shtator. Ato të dyja u njohën si të pavarura nga Presidenti Vladimir Putin tre ditë përpara se trupat ruse të pushtonin Ukrainën nga veriu, lindja dhe jugu.

Zyrtarët e instaluar nga Rusia në rajonin jugor të Kherson thanë se do të zhvillonin gjithashtu një votim dhe një deklaratë e ngjashme erdhi nga zonat e pushtuara nga Rusia të Zaporizhzhia.

Media shtetërore ruse pretendoi se njerëzit do të mund të votonin personalisht ose nga distanca.

Për muaj të tërë, autoritetet e instaluara nga Rusia janë përpjekur të mbajnë referendume të vetëquajtura.

Latest Posts

Familja ka identifikuar trupin e pajetë të 22-vjeçarit nga Kumanova, do të bëhet edhe autopsia

Pas gjetjes së një trupi të pajetë mëngjesin e sotëm rreth orës 10:40 në ujërat e lumit Vardar në afërsi të kazermës Erebino, familjarët...

Kërkoi debat me Kovaçevskin, Bytyqi ka një porosi për Mivkoskin

Zëvendëskryeministrin përgjegjës për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi ka reaguar në lidhje me kërkesën e kreut të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski i cili tha se ka...

Maksuti: Në rrjedhat e lumit Vardar, në afërsi të “Erebinës” është gjetur trupi të cilin ne e kërkonim disa ditë

Drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bekim Maksuti, në prononcim para mediumeve ka theksuar se është gjetur trupi të cilin ne e...

Grubi: “Ngushëllime të sinqerta familjes Ramadani, ndajmë dhimbjen me ta!”

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka shprehur ngushëllime të sinqerta për familjen Ramadani e cila në një fatkeqësi humbi të birin, Erdanin. Duke shpërndarë një...