Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Sekuestrohen 50.600 euro të padeklaruara në Aeroportin e Shkupit

Drejtoria Doganore njoftojnë se janë sekuestruar 50.600 euro, të cilat pasagjeri nuk i ka paraqitur te doganierët në njësinë doganore Aeroport Shkup me hyrjen...

Mariçiq: Një përpjekje kolektive për anëtarësimin në BE

Procesi i shqyrtimit u zhvillua për 15 muaj, afërsisht 100 ditë, me angazhimin e mbi 1000 pjesëmarrësve dhe përgatitjen e 850 prezantimeve dinamike në...

Grubi uron A.K.V “Emin Duraku” me rastin e 75 vjetorit të themelimit

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Emin Duraku” ka shënuar mbrëmë përmes një manifestimi 75 vjetorin e themelimit, me ç’rast pjesëarrës ishte dhe zëvendëskryeministri i...

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Lufta në Ukrainë: Zonat e pushtuara kërkojnë referendum për t’u bashkuar me Rusinë

Pothuajse shtatë muaj pas pushtimit rus të Ukrainës, katër zona nën kontrollin e Moskës kanë njoftuar planet për të ashtuquajturat referendume urgjente për bashkimin me Rusinë.

Pushtimi i Rusisë ka ngecur muajt e fundit dhe Ukraina ka rimarrë pjesë të territorit në verilindje.

Tani zyrtarët e mbështetur nga Rusia në lindje dhe jug thonë se duan vota për bashkimin me Rusinë, duke filluar nga kjo javë.

Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014, pas një votimi të dënuar gjerësisht si një mashtrim, shkruan BBC.

Komuniteti ndërkombëtar nuk e ka njohur kurrë aneksimin, por ka qenë prej kohësh e qartë se Rusia synon të vulosë kontrollin e saj të rajoneve të tjera të pushtuara në të njëjtën mënyrë.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se “referendumet” e rreme nuk do të ndryshojnë asgjë.

Megjithatë, aneksimi i më shumë territorit ukrainas do t’i mundësonte Kremlinit të pretendonte se vetë Rusia po sulmohej nga armët e NATO-s.

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, tha herët të martën se mbajtja e votave në rajonet lindore të Donetsk dhe Luhansk – të njohura edhe si Donbas – do të korrigjonte “drejtësinë historike” dhe do të ishte e pakthyeshme: “Pas ndryshimeve në kushtetutën e shtetit tonë, asnjë lider i ardhshëm i Rusisë, asnjë zyrtar, nuk do të jetë në gjendje t’i kthejë këto vendime”.

Menjëherë pas kësaj, dy autoritetet separatiste të mbështetura nga Rusia në Donetsk dhe Luhansk thanë se do të organizonin votime në 23-27 shtator. Ato të dyja u njohën si të pavarura nga Presidenti Vladimir Putin tre ditë përpara se trupat ruse të pushtonin Ukrainën nga veriu, lindja dhe jugu.

Zyrtarët e instaluar nga Rusia në rajonin jugor të Kherson thanë se do të zhvillonin gjithashtu një votim dhe një deklaratë e ngjashme erdhi nga zonat e pushtuara nga Rusia të Zaporizhzhia.

Media shtetërore ruse pretendoi se njerëzit do të mund të votonin personalisht ose nga distanca.

Për muaj të tërë, autoritetet e instaluara nga Rusia janë përpjekur të mbajnë referendume të vetëquajtura.

Latest Posts

Sekuestrohen 50.600 euro të padeklaruara në Aeroportin e Shkupit

Drejtoria Doganore njoftojnë se janë sekuestruar 50.600 euro, të cilat pasagjeri nuk i ka paraqitur te doganierët në njësinë doganore Aeroport Shkup me hyrjen...

Mariçiq: Një përpjekje kolektive për anëtarësimin në BE

Procesi i shqyrtimit u zhvillua për 15 muaj, afërsisht 100 ditë, me angazhimin e mbi 1000 pjesëmarrësve dhe përgatitjen e 850 prezantimeve dinamike në...

Grubi uron A.K.V “Emin Duraku” me rastin e 75 vjetorit të themelimit

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Emin Duraku” ka shënuar mbrëmë përmes një manifestimi 75 vjetorin e themelimit, me ç’rast pjesëarrës ishte dhe zëvendëskryeministri i...

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Mos i humbisni

Bekim Neziri po e shndërron degën e BDI në Çair në një Institucion të mirëfilltë!

Koment – Redaksia Flaka Funksionimi i degës së Bashkimit Demokratik për Integrim në Çair, po shndërrohet në model unik që duhet ndjekur nga degët e...

Ish ambasadori Misajllovski e krahason Osmanin me Kisinxherin

Këshilli Ministror i OSBE-së ka përfunduar me sukses – takim ky historik i organizatës që gjatë këtij viti u drejtua nga vendi ynë, u...

Ekzekutimi i Santiago Malkos, Blendi Teta mohon pëfshirjen: Nëse nuk i tregoja vendndodhjen e vëllezërve Duka, Martinaj më kërcënoi se do më muroste

Blendi Teta ka dëshmuar në procesin gjyqësor ku të pandehur në mungesë janë Leonard dhe Elis Duka, Fatmir Hyseni, Oltion Logu, Aleksandër Manxhaku dhe...

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...