Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Zyrtare: Rusia përjashtohet nga kualifikueset e Kampionatit Europian 2024

Kombëtarja e Rusisë në futboll nuk do të marrë pjesë në kualifikueset për në Kampionatin Europian 2024.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, ekipet kombëtare ruse dhe klubet ruse u ndaluan nga i gjithë futbolli ndërkombëtar. Kështu, kombëtarja ruse e femrave nuk u përfshi në Kampionat Evropian këtë verë, ndërsa kombëtarja e meshkujve u përjashtua nga kualifikueset e Botërorit për kampionatin në Katar që luhet më vonë këtë vit.

Pezullimi vlen për një kohë të pacaktuar – dhe tani Federata Ruse e Futbollit njofton se kombëtarja nuk do të marrë pjesë në ndeshjen kualifikuese për Kampionatin Evropian 2024.

Shkak është bërë vendimi i UEFA-s në muajin shkurt, i cili vazhdon të zbatohet pafundësisht.

Megjithatë, Rusia ka rezervuar disa ndeshje miqësore për të ardhmen.

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...