Ky ishte reagimi i Messit kur u provokua me fanellë të Ronaldos

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë rivalët më të mëdhenj të futbollit tash e gati dy dekada. Duke e pasur parasysh këtë fakt, disa tifozë...

TË FUNDIT

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Osmani në takim ministror ShBA-Karta e Adriatikut (A5)

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në margjinat e Seancës së 77-të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, mori pjesë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të ShBA-Kartës së Adriatikut (A5), në organizim të Malit të Zi, si kryesues aktual i Kartës.

Në takim u bë fjalë për ngjarjet në rajon, situatën aktuale të sigurisë në suaza globale, si dhe sfidat e reja dhe implikimet e sigurisë nga invazioni ushtarak rus në Ukrainë.

Në fjalimin e tij, Ministri Osmani theksoi se Maqedonia e Veriut, vitin e ardhshëm do ta merr kryesimin me A5, kur shënohet edhe 20 vjetori i themelimit të organizatës rajonale. Gjithashtu, përshëndeti arritjet e Kartës të reflektuara në përmbushjen me sukses të standardeve dhe kritereve, dhe rishtazi anëtarësimin e katër vendeve A5 në Aleancën e NATO-s. Më tej theksoi rëndësinë e përshpejtimit të procesit eurointegrues të vendeve të rajonit, si investim veçanërisht i rëndësishëm në sigurinë e përgjithshme rajonale dhe evropiane.

“Hapja e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimit Evropian e theksoi rëndësinë e politikës së zgjerimit, si një nga projektet më të rëndësishme për forcimin e unitetit evropian dhe konsolidimin e sigurisë, parimeve dhe vlerave demokratike. Kapitulli i ri në marrëdhëniet me BE-në paraqet mesazh të qartë për procesin eurointegrues të vendeve të tjera të Ballkani Perendimor, gjë që është veçanërisht e rëndësishme në kontekst të realitetit të ri gjeopolitik” – theksoi Osmani.

Njëherazi, Osmani e theksoi mbështetjen e fuqishme të ShBA-së për aktivitetet e Kartës, duke shprehur falënderim për angazhimin e vazhdueshëm në ruajtjen e stabilitetit rajonal dhe perspektivës euroatlantike të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Latest Posts

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Mos i humbisni

Ahmeti: Shumë breza sakrificë për këtë ditë feste, valoftë gjithmonë flamuri Kuq e Zi!

Nën organizimin e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot u mbajt Akademi Solemne dedikuar 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ahmeti në...

Arbër Ademi në Madrid takoi ish kryeministrin bullgar, Petkov

Nënkryetari i BDI dhe shef i grupit parlamentar Arbër Ademi në Madrid sot ka takuar ish kryeministrin bullgar Kiril Petkov. Takim me ish-kryeministrin e Bullgarisë,...

NATO, shqetësim për Ballkanin: Rritja e konflikteve në rajon rrezikon paqen

https://www.youtube.com/watch?v=eLjghWRUeEk Subscribe Nga Brukseli ku po merr pjesë në samitin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, sekretari i përgjithshëm i...