Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Halili takon ministren Krifca: Shkëmbehen mundësitë për bashkëpunim në digjitalizimin e bujqësisë

Drejtori i Fondit për inovacion dhe zhvillim teknologjik, Festim Halili në kuadër të vizitës në Torino të Italisë, ka takuar ministren shqiptare të Bujqësisë dhe zhvillimit rural, Frida Krifca.

Takim me ministren e bujqësisë së Shqipërisë znj. Frida Krifca në panairin “Terra Madre”, ku shkëmbyem mundësitë për bashkëpunim në digjitalizimin e bujqësisë dhe ndarrjen e përvojave të shfrytëzuesve të FITR me kompanitë në Shqipëri.

Ky projekt i ETF do të zgjat 3 vjetët e ardhshëm për të aftësuar Ballkanin Perëndimor në sektorin e agrikulturës përmes digjitalizimit dhe agjendës së blertë europiane.

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...