Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Shkup: Puthje dhe përqafime për fëmijët me autizëm

Nxënësve të shkollave të mesme duhet t`u sigurohen asistentë arsimor që në këtë mënyrë sistemi të jetë inkluziv, thotë Bojan Shashevski, prind i një fëmiju me autizëm. Prindërit janë të detyruar vet t’i shoqërojnë fëmijët gjatë gjithë kohës për shkak të mungesës së asistentëve.

“Shteti nuk mund të paguajë vetëm asistentët arsimor për nxënësit e shkollave fillore, shteti duhet të sigurojë edhe për nxënësit e shkollave të mesme. Për këtë është e nevojshme të ndryshohet ligji për shkollat e mesme pasi që shkolla e mesme është e obligueshme” – deklaron Bojan Shashevski, prind i fëmijës me autizëm

“Kushtet në të cilat punojnë në arsim janë tejet të ulëta, kjo duhet të merret parasysh që pastaj të flasim për arsim inkluziv. Më shumë funskionon sistemi joformal se ai formal” – tha Biljana Dimitrova.

Ndryshe të gjithë fëmijët me zhvillim atipik dhe tipik nesër prej orës 11 deri në ora 14 do të argëtohen me lojra inkluzive në Parkun e qytetit në Shkup.

“Qëllimi është të jenë të kyçur të gjithë fëmijët pa marrë parasysh a bëhet fjalë për fëmijë me zhvillim tipik apo atipik. Ngjarja do të filloj prej orës 11 deri në ora 14 këtu në parkun e Qytetit. Do të marrim mbi 200 vullnetar mes tyre edhe defektolog e student të cilët do të mund tu ndihmojne familjeve dhe fëmijëve” – tha Denis Jankullovski.

Ngjarja organizohet me qëllim njohjes më të mirë të fëmijëve atipik dhe largimit të stereotipeve dhe diskriminimit siç ndodhi me rastin e Emblës nga Gostivari.

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...