Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

VMRO kerkon ndryshime ne BDI

Zëvendës kryeministri i parë ka heshtur për peticionin për rivendosjen e unitetit në parti, të cilin e kanë nënshkruar 20 anëtarë të BDI-së.

Ai është paraqitur në një ngjarje të fundit së bashku me liderin e partisë, por nuk ka dhënë asnjë deklaratë. Përgjigje në formë të prerë ka dhënë vetë Ali Ahmeti. I pyetur nëse përzgjedhja e kuadrove partiake është bërë privilegj i Artan Grubit, Ahmeti ka thënë se partia mund të bëjë pa të gjithë, edhe pa anëtarët që kanë nënshkruar letrën. Pavarësisht synimit për të treguar unitet, asnjë nga 20 nënshkruesit e peticionit nuk mori pjesë në këtë ngjarje.

“Gjithmonë ka pasur pakënaqësi, ka pasur gjithmonë debate dhe mbi të gjitha kjo është një vlerë që unë përpiqem për 20 vite me radhë, t’i them gjërat hapur. Mazhoranca jo anarkike e BDI-së dëshiron rregull, dëshiron debat paqësor dhe shkencor. Debati është i hapur edhe për këtë, institucionet janë të gjitha funksionale dhe ne do të punojmë dhe do të veprojmë sipas agjendave të përcaktuara”, tha Ali Ahmeti, kryetar i BDI-së.

Sipas disa analistëve politikë, ka ardhur koha që të përzihen kartat mes integrativëve, sepse BDI është kthyer nga parti në një kompani me drejtorë dhe zëvendësdrejtorë.

Në BDI është koha të përzihen letrat, me kalimin e kohës krijohen personazhe, të cilët mendojnë se pa to nuk bëhet asgjë. Mendoj se do të ketë disa ndryshime dhe diçka do të merret dhe mendoj se në përgjithësi skena e kampusit politik shqiptar duhet të pësojë ndryshime. Do të duhet të ketë një kthesë në veprimet dhe drejtimin në të cilin po lëviz politika e shqiptarëve në Maqedoni, tha analisti Agim Jonuz.

Në mesin e nënshkruesve të letrës janë edhe Izet Mexhiti, Visar Ganiu, Blerim Bexheti, Musa Xhaferi – persona që mbanin poste të larta në institucionet shtetërore.

Mirëpo, sipas analistit Xhenur Iseni, bëhet fjalë për personazhe të rraskapitur që kërkojnë një shans të dytë dhe nuk e dinë se çfarë do të thotë fjala përgjegjësi.

Mirëpo, thotë Iseni, edhe revolta e tyre është e justifikuar.

Është shumë keq që disa nga personat që kanë nënshkruar këtë letër janë njerëz që nuk e dinë se çfarë do të thotë përgjegjësi. Megjithatë, veprohet si Sulejman i Madhërishëm. Ajo që po bëhet tash dhe kjo situatë në BDI tregon se aty ku njerëzit janë të pangopur për pasuri personale dhe për shkak të kësaj vijnë në poste të larta, vështirë të kesh një qeveri të mirë. Kjo është një luftë e brendshme se kush do t’i prijë rrugës dhe kjo luftë do të rezultojë në humbjen e tyre, thotë analisti Jenur Iseni.

Anëtarësia nënshkruese e letrës mendon se në BDI për gati dy vjet organet statutore partiake nuk ekzistojnë dhe nuk janë themeluar.

Si pasojë e kësaj, vendimmarrja politike u bë pronë individuale, nuk pati debat dhe konsultim me bazat partiake dhe zgjedhjet e personelit u kthyen në privilegj individual.

Latest Posts

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mos i humbisni

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...