Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

Bekteshi dhe Pendarovski në Bullgari u takua me Leyen: Kërkojnë ndihmë nga BE-ja për krizën energjetike

Presidenti Stevo Pendarovski dhe ministri i ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot në Sofje kanë realizuar takim me kryetaren e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Në takim është biseduar për krizën energjetike, gjatë të cilit Pendarovski ka shprehur pritje për ndihmë nga Komisioni Evropian në kontekst të solidaritetit evropian për menaxhim me krizën.

“Folësit kanë diskutuar edhe për rrjedhën e procesit të skriningut si fazë e rëndësishme në bisedimet hyrëse për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut. në Bashkimin Pendarovski ka theksuar se vendi është i gatshëm që t’i bëjë reformat e nevojshme në fushat kyçe, si pjesë e procesit hyrës”, thuhet në kumtesën e Presidencës.

Poashtu në profilin e tij në facebook, ministri Bekteshi ka shpërndarë lajmin për takimin me Ursula von der Leyen, ku kanë kërkuar mbështetje nga Komisioni Evropian për tu përballur me krizën energjetike.

“Së bashku me presidentin Pendarovski në kuadër të ceremonisë me rastin e fillimit të punës komerciale të interkonektorit të gazit Greqi – Bullgari zhvilluam takim me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në Sofje. Mbështetja nga Komisioni Evropian është shumë e rëndësishme për tu përballur me krizën energjetike.” – shkruan Kreshnik Bekteshi, informon politiko.mk

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...