Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Grubi uron Pensionistët dhe të moshuarit me rastin e 1 Tetorit, Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, në “Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve” ai zgjodhi përmes një postimi në profilin e tij në facebook të vë në theks kujdesin e Qeverisë ndaj pensionistëve.

Grubi më tej shkruan se me ndyshimin e Ligjit për Sigurim Pensional dhe Invalidor sigurohen rritje e vazhdueshme e pensioneve, ku për një vit ka rritje të pensioneve minimum 16%.

Zëvendëskryeministri i parë theksoi se 330 mijë pensionistë me pensionin nga muaji Shtator që për momentin është 16.300 denarë, çdo muaj do të përfitojnë nga 900 denarë plus dhe kjo është rritje rekode në vitet e fundit.

“Për 12 muaj të vitit 2022 bashkë me ndihmë direkte financiare, mesatarisht do kenë rreth 12.000 denarë plus në buxhetin personal. Krahas rritjes së pensioneve me Metodologjinë e re, në muajin Mars, Prill dhe Maj, pensionistët përfituan nga 1.000 denarë si ndihmë financiare për përballim të krizës ekonomike dhe energjetike.” – shkruan Grubi, informon politiko.mk

Metodologjia e re për pensione siguron:
👉rritje të vazhdueshme,
👉pensionistët përfitojnë rritje prej 6,8%, bashkë me 2,9% arrinë nivelin prej 10%, me rritjen e fundit në muajin Mars.
Kujdesemi për gjeneratën e moshuar, për një jetë dhe standard më të mirë jetësor, mundësi të barabarta, zhvillim dhe prosperitet për shoqërinë!

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...