Edi Rama: Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë së cilës u dhanë porosi të qarta mbi bashkëpunimin...

Më 3 tetor 1949, ndërroi jetë Mid’hat Frashëri

Më 3 tetor 1949, në Nju Jork, SHBA, në moshën 69 vjeçare, ndërroi jetë i madhi Mid’hat Frashëri (i njohur gjithashtu me pseudonimet Lumo Skëndo dhe Mali Kokojka), shkrimtari, gazetari, politikani dhe diplomati.

Djali i Abdyl Frashërit, një prej veprimtarëve më të rëndësishëm të Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Në vitin 1908 ai mori pjesë në Kongresin e Manastirit.

Në vitin 1942 u bë president i Ballit Kombëtar, një lëvizje antikomuniste gjatë Luftës së Dytë Botërore. Mid’hat Frashëri përmendet si një nga etërit e nacionalizmit modern shqiptar.

Latest Posts

Akademi solemne për Ditën e Flamurit nesër në Shkup

Me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit, nesër në Shkup organizohet Akademi solemne. Me këtë rast, nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar...

Kremlini mbron aleancën e sigurisë të udhëhequr nga Rusia

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha të dielën se përpjekjet për të shkatërruar një aleancë sigurie të udhëhequr nga Rusia kanë ekzistuar gjithmonë dhe...

Edi Rama: Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë së cilës u dhanë porosi të qarta mbi bashkëpunimin...