Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Ejupi qetëson qytetarët: Shteti ka mjete për kompenzim të pagave dhe pensioneve!

Sekretari shtetërorë në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale, Resmi Ejupi i cili vjen  nga rradët e BDI-së, nëpërmes një prononcimi për indeks.mk ka dërguar porosi tek qytetarët që të jenë të qetë sepse siç tha në buxhet ka mjete për kompenzimin e rrogave dhe pensioneve.

Foli edhe për rritjen e pensioneve dhe metodologjinë e re.

“Gjatë muajit shtatorë, pensionistët kanë pranuar pensionet me rritje, nëse e marrim me përqindje, sakt është 6.8%. Kjo rritje është bërë sipas medotologjisë së re. Sipas kësaj metodologjie, pensionet do të rregullohen, dy herë në vit. Apeloj deri tek qytetarët që të mos shqetësohen pasiqë në buxhetin e vitit 2022 ka mjete për ekzekutimin e pensioneve dhe pagave. Ka mjete edhe për ekzekutimin e kompenzimeve për mbrojtje sociale dhe të fëmijëve. Këto mjete janë paraparë në buxhetin e këtij viti”, deklaroi Ejupi.

Foli edhe për ndërtimin e çerdheve, investime këto që varen direkt nga Ministria për Punë dhe Politikë Sociale, tha se për momentin në gjashtë komuna shqiptare janë duke u ndërtuar çerdhe për fëmijë.

“Gjatë viteve të kaluara MPPS ka pasur shpallje për ndërtimin e çerdheve. Në këto shpallje kanë pasur të drejtë të aplikojnë të gjitha komunat. Në MPPS kanë aplikuar edhe komuna të cilat janë të banuara me shumicë shqiptare. Në disa nga këto komuna do të ndërtohen çerdhe të cilat do të jenë me kushte moderne. Për momentin janë duke u ndërtuar çerdhe të reja në gjashtë komuna edhe atë, në Komunën e Çairit, Tetovës, Tearcës, Likovës, Haraçinës dhe Gostivarit”, tha Ejupi.

Latest Posts

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Mos i humbisni

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...