Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Geer: Maqedonia ka shënuar progres në rrugën drejt BE-së, por reformat duhet të vazhdojnë

“Maqedonia e Veriut ka shënuar progres të caktuar drejt rrugës eurointegruese, por duhet akoma të vazhdojë me reformat, ndërkaq me përfundimin e skriningut do të detektohen më së miri fushat ku duhet të intensifikohen agjenda reformuese”, thotë euroambasadori David Geer.

Megjithatë, ai potencon se fqinjësia e mirë është politika kryesore e aderimit, duke shtuar nevojën e implementimit të plotë të marrëveshjeve me Bullgarinë dhe Greqinë.

“Është me rëndësi të dihet se në të gjitha proceset aderuese, për çdo shtet, edhe në të kaluarën edhe tash, çështja e fqinjësisë së mirë është shumë e rëndësishme. Në kontekst të këtij shteti, raporti i fqinjësisë së mirë do të thotë implementimi i marrëveshjeve me Greqinë dhe Bullgarinë nën frymën e besimit dhe atmosferës së mirë nga ana e të gjithë të involvuarve. Pra do ta përsëris tri herë: reforma, reforma, reforma, sepse qytetarët duan përfundimisht ta shohin vendi në BE.”, deklaroi euroambasadori, David Geer.

Euroambasadori Geer u ndal edhe në pjesëmarrjen e shtetit tonë në mbledhjen e parë të Bashkësisë Politike Evropiane në Pragë. Sqaron se kjo bashkësisë nuk është asnjë lloj zëvendësimi apo alternativë e procesit aderues për Maqedoninë e Veriut.

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...