Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

MPB: “Çdo plumb ka një objektiv” – festoni me zemër, jo me armë

“Çdo plumb ka një objektiv! Festo me zemër, jo me armë” është motoja e fushatës së re për ngritjen e vetëdijes publike për rreziqet që dalin nga mbajtja dhe keqpërdorimi I armëve të vogla e të lehta. Aktiviteti zbatohet nga MPB-ja në bashkëpunim me Programin për Zhvillim të OKB-së (UNDP).

Ministri I Brendshëm, Oliver Spasovski, ka bërë të ditur se vitin e kaluar, policia ka evidentuar 14 raste të keqpërdorimit të armëve gjatë dasmave dhe ahengjeve. Sipas tij të gjithë rastet kanë marrë epilog penalo-juridik. Këto komente Ministri I bëri gjatë promovimit të fushatës “Çdo plumb ka një objektiv! Festo me zemër, jo me armë”

Konkretisht, pjesëmarrja e partneritetit në këtë fushatë së bashku me UNDP-në tregon edhe një herë vendosmërinë tonë, krahas veprimit represiv, për të vazhduar punën në vazhdimësi të punojmë në pjesën e parandalimit, në komunikim të drejtpërdrejtë me qytetarët, para së gjithash në bashkësitë lokale”, deklaroi Ministri  i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski.

Kjo fushatë do të zbatohet njëkohësisht në Maqedoninë e Veriut dhe në Kosovë në kuadër të projektit “Qasja e integruar institucionale ndërkufitare në luftën kundër tregtisë ilegale të armëve dhe armëve të vogla dhe të lehta”.

“Ne do të kemi sukses në reduktimin e numrit të incidenteve të shkaktuara nga armët e zjarrit vetëm nëse punojmë të gjithë së bashku për të arritur këtë qëllim. Qytetarët duhet të jenë të vetëdijshëm se ata janë aktorët kryesorë të kësaj historie dhe se duhet të festojnë “me zemër, jo me armë”, pra të mos i përdorin armët gjatë festave. Siç thotë slogani i fushatës “çdo plumb ka një objektiv”, madje edhe ata që gjuhen në momente të lumtura, pa qëllim të dëmtimit të askujt, mund të marrin jetë”, deklaroi Sanja Bojaniq -UNDP.

Në këtë ngjarje u prezantua edhe ekspozita e titulluar “Çka nëse…?” ku u prezantuan tituj të mediave për incidente të shkaktuara nga “plumbat qorr”. Ideja e ekspozitës është për të parashtruar pyetjen se sa lehtë mund t`i tejkalojmë këto lajme, pa pyetur gjatë kësaj “Çka nëse ishte goditur ndonjë njeri?”. Qëllimi është që të ndryshohet ky perceptim dhe të nxitet denoncimi dhe dënimi për cdo krismë të paautorizuar.

Latest Posts

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Mos i humbisni

“Është martesë e lumtur”, Eva Murati në Albano show: Besoj në Zot, jo në fe

https://www.youtube.com/watch?v=nDclH8Wy_vU Subscribe Moderatorja e programeve sportive, Eva Murati ka qenë pjesë e shfaqjes Albano Show, këtë të premte.   Gjatë intervistës zhvilluar me Albano Bogdon,...

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...

Xhaferi për kryeministër, Grubi: Vizioni i Ali Ahmetit për barazi në vend po rrumbullakësohet

Talat Xhaferi për kryeministër të parë shqiptarë. Ky ishte propozimi i Ali Ahmetit që gjeti mbështetjen e të gjithë kryesisë qendrore të BDI-së në...