Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Me vendim qeveritar, ngrihet marzha tregtare për produktet e qumështit në Maqedoni

Qeveria në seancën e sotme të 87-të ka miratuar Vendim për plotësimin e vendimit për kushte të veçanta për tregtimin e mallrave të caktuara.

Me këtë vendim, me propozim të Ministrisë së Ekonomisë, marzhi ngrihet edhe për produktet e qumështit: gjizë, djathë të bardhë të butë, djathë të bardhë të përzier, djathë, kos dhe ajkë kosi, për të cilat marzhi më i lartë tregtar është i kufizuar në dhjetë përqind në tregtinë me shumicë dhe pakicë.

Gjatë kontrollit të rregullt të Inspektoratit Shtetëror të Tregut në tregtinë me pakicë dhe tregti me shumicë, sipas Informacionit të Ministrisë së Ekonomisë, është konstatuar nevoja për ndërhyrje në mallrat e listuara, për shkak të rritjes së çmimeve të tyre.

Siç dihet, nga 14 qershori 2022 është vendosur ngrirja në marzhat e produkteve ushqimore bazë: buka (e bardhë), sheqeri (i bardhë), vaji i gatimit i lulediellit, mielli i grurit (tipi 400 dhe lloji 500), makarona dhe pasta nga gruri i fortë, orizi i bardhë maqedonas dhe qumështi i lopës me përmbajtje yndyre 2,8 përqind, 3,2 përqind dhe 3,5 përqind, me marzh tregtar të vlefshëm deri më 31 dhjetor 2022.

Në seancën e Qeverisë, e cila u mbajt sot pasdite përmes komunikimit me video-konferencë, është marrë Vendimi për ndërprerjen e vlefshmërisë së Vendimit për kufizimin e eksportit të mallrave të caktuara.

Vendimi për kufizimin e eksporteve kishte të bënte me grurin dhe miellin dhe farat e lulediellit.

Në propozimin e Ministrisë së Ekonomisë për përfundimin e vlefshmërisë së tij, miratoi, siç tregohet, në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Menaxhimit të Ujërave, detyrimin nga Marrëveshja për Mekanizmat e Sigurisë Ushqimore në Ballkanin Perëndimor, e nënshkruar më 2 shtator të vitit 2022 në Samitin e Ballkanit të Hapur, të mbajtur nga 1-4 shtator 2022 në Beograd, me qëllim që të mos ndalohet tregtia e produkteve bazë bujqësore dhe ushqimore.

Latest Posts

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Mos i humbisni

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...