Eskobar: Qeveria e Maqedonisë së Veriut është një partner i mirë në zbatimin e agjendës së integrimit evropian të vendit

Maqedonia e Veriut ka bërë të gjitha reformat e nevojshme për të hapur derën e parë të BE-së, nd;rsa Qeveria ka kapacitete të bëjë...

Pas dorëheqjes, Kurti takon ish-ministrin Latifi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një takim me Rifat Latifin, i cili dha dorëheqje nga posti i ministrit të Shëndetësisë.

“Kryeministri Kurti shprehu mirënjohje për punën, angazhimin dhe kontributin e tij”, u tha në njoftimin e Zyrës së Kurtit.

Ndërkaq, Latifi u tha se ka shprehur gatishmërinë për vazhdimin e mbështetjes së sektorit të shëndetësisë së Kosovës.

Pas dorëheqjes së Latifit, Kurti ka emëruar zëvendësministren Dafina Gexha-Bunjaku në postin e ushtrueses së detyrës së ministres së Shëndetësisë.

Latifi në detyrën e ministrit ishte emëruar në nëntor të vitit të kaluar.

Ai kishte ardhur në këtë pozitë pas dorëheqjes së Arben Vitisë.

Në shtator Qeveria e Kosovës ka themeluar Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi i cili udhëhiqet nga kryeministri Kurti.

Sipas vendimit të Qeverisë, disa nga përgjegjësitë e këtij komisioni janë zhvillimi i sistemit informativ i sistemit shëndetësor, në të gjitha nivelet e sektorit publik dhe privat, analiza dhe definimi i ndarjes dhe bashkëpunimit publiko-privat në shëndetësi si dhe reforma tjera në sistemin shëndetësor të Kosovës.

Ky Komision deri më tani ka zhvilluar disa takime./rel

Latest Posts

BE i bën presion Serbisë për sanksionet kundër Rusisë

Presioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë është duke u rritur, për shkak të refuzimit të Beogradit për t’i mbështetur sanksionet ndaj Rusisë, thonë diplomatë evropianë. Nga...

Macron: Perëndimi duhet të shqyrtojë kërkesat e Rusisë për sigurinë, nëse Moska pranon të negociojë

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se Perëndimi duhet të shqyrtojë nevojën e Rusisë për garanci sigurie nëse Presidenti Vladimir Putin pranon të ulet në...