Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

9 ditë “luftë” për të normalizuar situatën nga zjarret në Pish-Poro

Pas 9 ditësh luftë me flakët, intensiteti i vatrave të zjarrit në masivin pyjor të Pishë Poro-Darëzezë duket më iulët mëngjesin e kësaj...

Hetimet e aksidentit tragjik në Itali, mes 21 viktimave edhe një foshnje, turistet e vdekur nga disa shtete

Të paktën 21 persona mbetën të vdekur në aksidentin tragjik në Itali një natë më parë. Mes viktimave janë një foshnjë disa muajsh...

Protestat në Iran hyjnë në javën e katërt

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi, ka thënë të shtunën se studentët e shtetit nuk do të lejojnë “që ëndrrat e rreme të armikut të bëhen realitet”.

 

Ai i ka bërë këto deklarata teksa protestat në Iran – pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini – kanë hyrë në javën e katërt.

 

Amini, grua e re kurde, ka vdekur më 16 shtator, pas arrestimit nga Policia për Moral, në Teheren, nën dyshimet se nuk e ka vendosur si duhet mbulesën në kokë.

 

Përplasjet mes policisë dhe protestuesve kanë rezultuar me disa persona të vdekur.

 

“Armiku ka besuar se mund të përmbushë dëshirat e veta nëpër universitete, duke mos e ditur se studentët dhe profesorët tanë janë të vetëdijshëm për situatën dhe nuk do të lejojnë që të realizohen ëndrrat e rreme të armikut”, ka thënë Raisi, sipas një deklarate të lëshuar nga Presidenca iraniane.

 

Raisi i ka bërë këto deklarata pas pjesëmarrjes në një ceremoni për nisjen e vitit të ri akademik në universitetin Al-Zahra në Teheren.

 

Ky universitet është vetëm për gratë dhe është themeluar më 1964.

 

Akademikët “me siguri që do të mposhtin armikun në fushën e shkencës, si dhe në fushat tjera”, ka thënë ai.

 

Ditë më parë, agjencia e lajmeve, Fars ka raportuar se studentet e Universitetit Al-Zahra janë mbledhur si shenjë proteste për të mbështetur Aminin.

 

Ligjëratat me prezencë janë pezulluar nga e hëna në Universitetin Sharif të Teheranit, pas përleshjeve të dhunshme në ambientet e këtij institucioni mes protestuesve dhe forcave të sigurisë.

 

Latest Posts

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

9 ditë “luftë” për të normalizuar situatën nga zjarret në Pish-Poro

Pas 9 ditësh luftë me flakët, intensiteti i vatrave të zjarrit në masivin pyjor të Pishë Poro-Darëzezë duket më iulët mëngjesin e kësaj...

Hetimet e aksidentit tragjik në Itali, mes 21 viktimave edhe një foshnje, turistet e vdekur nga disa shtete

Të paktën 21 persona mbetën të vdekur në aksidentin tragjik në Itali një natë më parë. Mes viktimave janë një foshnjë disa muajsh...

Mos i humbisni

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...