Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Emigrimi/ Psikologia përplaset me Kërpaçin: Ju nuk duhet të flisni! Ishit në qeverisje dhe nuk bëtë asgjë

Psikologia Arjana Muça është përplasur në studion e ‘Quo Vadis’ me sekretaren e Partisë së Lirisë, Floida Kërpaçi në lidhje me çështjen e emigracionit.

 

 

Teksa flitej për shifrat e azilkërkuesve nga shqipëria në vendet e huaja, Muçi i ka kërkuar Kërpaçit të mos shqetësohet për këtë temë pasi kjo e fundit ka qenë në qeverisje dhe nuk e ka marrë parasysh problematikën e emigracionit.

 

 

Muçi tha se problem i largimit të të roinjve nga vendi nuk ka lindur sot por është një fenomen që ka ndodhur ndër vite dhe vijon ende.

 

 

“Ju nuk duhet fare të shqetësoheni sepose keni pas disa pozita që nuk iu lejojnë të flisni në këtë formë. Juve keni pasur mundësi të bëni dicka sepse keni qenë në qeverisje. Ky fakt shqetësues i emigracionit nuk ka lindur sot, ka vite e pikërisht sepse problematikat nuk lindin sot për sot. E nëse ti nuk merr parasysh nje problematikë për ta frenuar ajo sa të vijë do të thellëhohet më shumë.

Për sa i takon shifrave jam dakort, por problemet nga një vend në tjetrin nuk janë njësoj. Sidomos prblemet social-ekonomike, janë politikbërësit e çdo vendi që gjithmionë përpiqen të ndërhyjnë atje ku janë pikat e dobëta të një populli. Në vendin tonë unë mendoj që nga lart vijnë të gjitha këto problemet që ne flasim. Ikja e të rinjve sjell moshimin e shoqërisë, ne kërkojmë të rriten pensionet, po me çfarë do të rriten pensionet nëse unë dhe pjesa e të rinjve të shoqërisë duhet të kontribuojnë që të ritet? Për aq kohë sa ne nuk i kemi këta të rinj do të mbetemi në vend numëro me të moshuarit.”– tha psikologia Muçi.

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...