Interi kualifikohet në Kupën e Botës për Klube 2025

Fitorja e Interit ndaj RB Salzburgut nuk do të thotë vetëm se Nerazzurrët janë kualifikuar në fazën e 1/8-tës së Ligës së Kampionëve pasi...

TË FUNDIT

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Panelet diellore/ Shoqatat e biznesit: Ngërç nga bashkia, sikur po merr leje për ndërtim pallati

Shoqatat e biznesit kanë arritur në një marrëveshje me minsitrinë për të thjeshtuar procedurat për investimet në burime të rinovushme të energjisë elektrike, teksa çmimet e këtij produkti  në  bursa kanë arritur nivele shqetësuese.

 

Aktualisht, sipas biznesve, të marrësh një leje ndërtimi për instalim impianti në energjinë diellore, pushteti lokal në shumë raste e trajton si një leje ndërtimi për pallat. Alban Zusi kreu i shoqatës së eksportuesve i ftuar në E-ZONE tha se tashmë nuk do të pritet miratimi i kësaj leje nga pushteti lokal, por do të bazohet në një vetdeklarim të investitorit.

 

“Procedurat janë ngërçi kryesor që ne hasim. Të marrësh  një lejë për investim në këtë fushë ka bashki që e konsiderojën si lejë ndërtimi të mirfitlltë dhe kërkojnë dhe 3% të shumës pagesë. Dhe jo vetëm kaq, po vonojnë dhe kthimin e përgjigjes duke na lënë pezull në investimin tonë. Tashmë me miratimin edhe të ministrisë, biznesi që nis një investim të tillë do të bëjë një vetdeklraim pranë autoriteteve pa pritur miratimin e tyre, ndërsa këto të fundit mund të verfikojnë në terren çdo të dhënë në këtë vetdeklarim dhe në rast se ka pasaktësi mund të edhe penalizojnë.- u shpreh Zusi në E-ZONE.

 

Paralelisht me këtë fakt, edhe dalja në treg të lirë e bizneseve në vitin 2023, parimisht është dakortësuar që mund të shtyhet për shkak të çmimeve të larta, me të cilat po përballen tregjet në këtë fushë.

Latest Posts

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Mos i humbisni

Izraeli pretendon se ka gjetur një nga rezervat më të mëdha të armëve në Rripin e Gazës

Forcat e Mbrojtjes izraelite kanë pohuar se ushtarët e saj kanë zbuluar një nga depotë më të mëdha të armëve deri më tani në...

RTK ka larguar nga puna mbi 300 punëtorë, paralajmërohet se numri do të ulet edhe më tej…

Bordi i televizionit publik të Kosovës e ka mbajtur mbrëmë mbledhjen e fundit. Kryetari i deritashëm i këtij bordi, Besnik Boletini shkroi në Facebook se...

50% mbulesë e shpenzimeve të rrugës/ Grubi: Lehtësojmë barrën e transportit për administratën

Zëvendës kryeministri i parë Grubi, përmes një postimi të fundit ka bërë me dije se në seancën e sotme të Qeverisë janë bërë ndryshime...

Grubi: Miratuam shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8

Në seancën e sotme qeveritare janë miratuar vendimet për shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri...