Osmani: Maqedonia e Veriut nuk do t’i vendosë viza Kosovës

"Maqedonia e Veriut nuk do t’i vendosë viza Kosovës", kështu deklaroi sot ministri i Punëve të Jashmte, Bujar Osmani. Osmani tha se bëhet fjalë...

RMV/ Vitin e ardhshëm do të rritet sërish paga minimale

Kryeministri Dimitar Kovaçevski njoftoi sot se në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm do të ketë sërish rritje të pagës minimale.

“Vitin e ardhshëm presim sërish rritje të pagës minimale, sepse kemi ndryshuar metodologji. Tani po ndikon edhe rritja e kostos së jetesës dhe rritja e produktivitetit, gjegjësisht BPV-së në vend”, tha Kovaçevski duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Kryeministri theksoi se diskutimet me dhomat e tregtisë janë shumë të hapura.

“Tani nuk është koha për të financuar profitabilitetin, tani është koha për të financuar mbijetesën, si për kompanitë, ashtu edhe për shqetësimin e kategorive më vulnerabël”, nënvizoi kryeministri në konferencën për shtyp, pasi njoftoi se qeveria ka miratuar një paketë të re të masave me vlerë 350 milionë euro.

Latest Posts

Tërmet në Itali, ja ku ishte epiqëndra

Tërmeti me magnitudë 4.1 e kishte epiqendrën 4 km në juglindje të Mazzarone, në provincën e Katanias.   Lekundja e tokes e kishte epiqendren ne një...

Këshilltari i DASH: Zgjedhjet në veri të Kosovës duhet të shtyhen

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, i tha Zërit të Amerikës se zgjedhjet për kryetarë të komunave në veri të Kosovës, duhet...

Botërori 2022, çmime të larta për biletat në tregun e zi

Disa tifozë që kanë shkuar në Katar për të mbështetur ekipet e vendeve të tyre që po marrin pjesë në Kampionatin Botëror të futbollit,...