BDI e bashkuar rreth frontit për Europë

Pas përfundimit të mbledhjes së BDI-së që u mbajt në Tetovë, Ali Ahmeti para mediave ka deklaruar se tema ka qenë fronti për Europë...

“Po ikin profesionistët”/ Aldo Merkoçi: Shifrat nuk janë alarmante

Shifrat e emigracinit dhe tipologjitë, janë pothuajse të njëtjat në të gjithë vendit e rajonit.

 

Kështu është shprehur aktivisti, Aldo Merkoçi në studion e Quo Vadis këtë të hënë.

 

Aktivisti u shpreh gjithashtu se në vendin tonë që pas viteve 90’ emigracioni është kthyer në kulturë por sheqtësuese në vitet e fundit betet ngutja e shtetave për të ikur nga vendi.

 

“Largimi nga vendi është një fenomen i cili po ndodh edhe në vende të tjera në rajon dhe shifrat janë pak a shumë të njëjta. Tipoligjia e studentëtëve apo e të rinjve që largohen është pak a shumë e njëjtë, mentaliteti po ashtu edhe nevoja për tu larguar.

Por jam dakord që ajo që ne na ka munguar është fakti që ne duhet të arrijmë të kuptojmë dhe t’i pyesim sinqerisht këta njerëzit që po largohen. Ne emigrimin e kemi pas kulturë që nga vitet 90’ por në vitet e fundit njerëzit kanë një lloja ‘ankthi’ për tu larguar sa më shpejt.”– tha Merkoçi.

Latest Posts

Putin: Rusia do të vendosë armë bërthamore taktike në Bjellorusi

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, thotë se Moska ka arritur marrëveshje për të vendosur armë bërthamore taktike në territorin e aleates së ngushtë, Bjellorusisë,...

Uniformat e policisë në Maqedoni edhe në gjuhën shqipe, hyn në fuqi ligji

Hyn në fuqi Dekreti për uniformat dhe shenjat në uniformat e policisë, të cilën Qeveria e miratoi para një viti në bazë të Ligjit...

Ernesti së shpejti do bëj ‘boom’ në botën e grimit, ja si

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më të njohurit në botë. Fjala është për shqiptarin Ernest.mua, i cili po krijon brendin e tij,...