Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

SHBA përshpejton dërgimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore NASAMS në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara po përshpejtojnë dërgimin e sistemeve të sofistikuara të mbrojtjes ajrore NASAMS në Ukrainë, tha të martën zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, pas breshërisë së goditjeve me raketa nga Rusia në dy ditët e fundit.

 

Presidenti amerikan Joe Biden i premtoi Presidentit të Ukrainës Volodomyr Zelenskiy në një telefonatë të hënën se Shtetet e Bashkuara do të mbështesin mbrojtjen ajrore të vendit të tij, ndërsa ukrainasit qëndronin në strehime për t’u mbrojtur nga sulmet në Kiev.

 

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar deri më tani dërgimin në Ukrainë të tetë sistemeve të avancuara kombëtare të raketave tokë-ajër (NASAMS). Dy pritet të dorëzohen së shpejti dhe gjashtë të tjera në një periudhë më të gjatë kohore.

 

“Mendojmë se dy të parët do t’i çojmë atje në të ardhmen shumë të afërt,” tha zoti Kirby gjatë një konference për gazetarët. “Natyrisht jemi të interesuar të përshpejtojmë dërgimin e sistemeve NASAMS në Ukrainë sa më shpejt që të mundemi.”

 

Shtetet e Bashkuara kanë ofruar më shumë se 16.8 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë që kur Rusia filloi agresionin ndaj Ukrainës më 24 shkurt dhe kanë vendosur një sërë sanksionesh ekonomike ndaj Moskës për veprimet e saj në Ukrainë. /VOA

Latest Posts

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Mos i humbisni

“Është martesë e lumtur”, Eva Murati në Albano show: Besoj në Zot, jo në fe

https://www.youtube.com/watch?v=nDclH8Wy_vU Subscribe Moderatorja e programeve sportive, Eva Murati ka qenë pjesë e shfaqjes Albano Show, këtë të premte.   Gjatë intervistës zhvilluar me Albano Bogdon,...

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...

Xhaferi për kryeministër, Grubi: Vizioni i Ali Ahmetit për barazi në vend po rrumbullakësohet

Talat Xhaferi për kryeministër të parë shqiptarë. Ky ishte propozimi i Ali Ahmetit që gjeti mbështetjen e të gjithë kryesisë qendrore të BDI-së në...