BDI e bashkuar rreth frontit për Europë

Pas përfundimit të mbledhjes së BDI-së që u mbajt në Tetovë, Ali Ahmeti para mediave ka deklaruar se tema ka qenë fronti për Europë...

Raporti i BE-së njehë qartë progresin e Diplomacisë së vendit

Kryediplomati Bujar Osmani ka publikuar një pjesë nga Raporti vjetori i BE-së, e cila lidhet me diplomacinë e vendit. Në raport njihet qartë përkushtimi i Diplomacisë së vendit në rrugëtimin euroatlantik.

Postimi i plotë i Ministrit Bujar Osmani:

PJESË NGA RAPORTI VJETOR I BE-së QË LIDHET ME PUNËN E MPJ:

1. Periudha e raportimit u karakterizua me përpjekje intensive, të cilat çuan në fillimin e procesit të negociatave të anëtarësimit.
Mbajtja e Konferencës së parë Ndërqeveritare në korrik 2022 ishte një moment historik dhe shënoi një fazë të re në procesin e anëtarësimit në BE për Maqedoninë e Veriut.
Kjo ishte një njohje e qartë e vendosmërisë së Maqedonisë së Veriut për të zbatuar reformat në lidhje me BE-në.
2. Maqedonia e Veriut ka bërë përparim shumë të mirë duke u përafruar plotësisht me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së, pas agresionit të Rusisë kundër Ukrainës.
Duke vepruar kështu, Maqedonia e Veriut ka treguar se mund të jetë një partner i besueshëm.

Latest Posts

Putin: Rusia do të vendosë armë bërthamore taktike në Bjellorusi

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, thotë se Moska ka arritur marrëveshje për të vendosur armë bërthamore taktike në territorin e aleates së ngushtë, Bjellorusisë,...

Uniformat e policisë në Maqedoni edhe në gjuhën shqipe, hyn në fuqi ligji

Hyn në fuqi Dekreti për uniformat dhe shenjat në uniformat e policisë, të cilën Qeveria e miratoi para një viti në bazë të Ligjit...

Ernesti së shpejti do bëj ‘boom’ në botën e grimit, ja si

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më të njohurit në botë. Fjala është për shqiptarin Ernest.mua, i cili po krijon brendin e tij,...