Interi kualifikohet në Kupën e Botës për Klube 2025

Fitorja e Interit ndaj RB Salzburgut nuk do të thotë vetëm se Nerazzurrët janë kualifikuar në fazën e 1/8-tës së Ligës së Kampionëve pasi...

TË FUNDIT

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Modeli i ri i subvencionimit në bujqësi para Qeverisë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Ljupço Nikollovski kumtoi se sot në mbledhje qeveritare do të prezantohet modeli i ri i sunbencionimit.

Ai pret, siç thekson në profilin e tij zyrtar në Fejsbuk, bujqit ta kuptojnë drejtë politikën e re.

“Do ta prezantojmë modelin e ri të subvencionimit me çka do të rrumbullakësojmë fillim të një procesi të rëndësishëm. Pasojnë konsultime me të gjitha palët e involvuara pas çka në mënyrë të qartë do të prezantohet para tërë opinionit. Pres që bujqit ta kuptojnë drejtë politikën e re e cila para së gjithash është në interesin e tyre”, theksoi Nikollovski.

Siç paralajmëroi Nikollovski në brifing me gazetarët muajin e kaluar, modeli i ri i subvencionimit i krijuar me Agjencinë Pagesore, pritet të jetë i zbatueshëm prej 1 janarit të vitit 2023. Në thelbin e modelit të ri, përmendi, është pagesa e paradhënies.

Modeli ekzistues i subvencionimit, vlerësoi ministri, nuk i jep efektet e dëshiruara dhe tregon për manipulime dhe mundësi keqpërdorimi.

“Të rritet mbështetja për kulturat dhe prodhimet që i kërkon tregu sipas shembullit të përvojave evropiane, pagesat e drejtpërdrejta të kahëzohen drejt qëndrueshmërisë afatgjate të bujqve aktivë, veprimtaria kryesore e të cilëve është bujqësia, si dhe mirëmbajtja e sipërfaqeve të punueshme bujqësore dhe rritja e prodhimit të ushqimit, janë qëllimet kryesore që duhet t’i arrijë modeli i ri. Subvencionet ekzistuese për bujqit nuk do të shkurtohen, përkatësisht do të shpërndaheshin në disa programe të ndryshme. Modeli i ri do të thotë pagesë më e shpejtë dhe bujqit t’i kenë me kohë paratë në mënyrë që të fillojnë prodhimin e ri. Baza e këtij modeli është pagesa e paradhënies së subvencioneve, përkatësisht 30 për qind nga subvencionet e përgjithshme bujqit do t’i marrin edhe para se të përfundohen kontrollet administrative në Agjencinë pagesore. Me vetë paraqitjen, ata do të marrin 30 për qind subvencione në mënyrë që ta fillojnë prodhimin. Qëllimi është të arrijmë edhe kontroll më të madh të shfrytëzimit të këtyre mjeteve”, tha Nikollovski në brifing.

Latest Posts

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Mos i humbisni

Izraeli pretendon se ka gjetur një nga rezervat më të mëdha të armëve në Rripin e Gazës

Forcat e Mbrojtjes izraelite kanë pohuar se ushtarët e saj kanë zbuluar një nga depotë më të mëdha të armëve deri më tani në...

RTK ka larguar nga puna mbi 300 punëtorë, paralajmërohet se numri do të ulet edhe më tej…

Bordi i televizionit publik të Kosovës e ka mbajtur mbrëmë mbledhjen e fundit. Kryetari i deritashëm i këtij bordi, Besnik Boletini shkroi në Facebook se...

50% mbulesë e shpenzimeve të rrugës/ Grubi: Lehtësojmë barrën e transportit për administratën

Zëvendës kryeministri i parë Grubi, përmes një postimi të fundit ka bërë me dije se në seancën e sotme të Qeverisë janë bërë ndryshime...

Grubi: Miratuam shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8

Në seancën e sotme qeveritare janë miratuar vendimet për shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri...