Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Pendarovski takohet me të rinjtë nga Çairi që fituan në garën e NASA-s

Presidenti Stevo Pendarovski sot i priti nxënësit e shkollave të mesme të cilët fituan në superfinalen e sivjetme të Maqedonisë së Veriut nga hakatoni 48 orësh “NASA spejs aps çelinxh 2022”, në organizim të Agjencisë amerikane për hulumtime hapësinore NASA.
Presidenti Pendarovski u informua për potencialin e lartë të projekteve të realizuara në konkursin e fundit, që rezulton me përzgjedhjen e dy ekipeve fituese nga ana e jurisë, për herë të parë në mbajtjen 10-vjeçare të “NASA spejs aps çelinxh” tek ne. Në takim, fituesit folën për impresionet dhe përvojat e tyre nga hakaton, si dhe për fushat e ndryshme të njohurive të cilat ishin të nevojshme për realizimin e zgjidhjeve të tyre”, kumtoi kabineti i shefit të shtetit.

Nxënësit nga gjimnazi “Zef Lush Marku”, të cilët e përbëjnë ekipin YCCC-SPACE EAGLES, e prezantuan aplikacionin e tyre interaktiv mobil dhe faqen e internetit përmes të cilës mund të hulumtohen pozicionet dhe madhësitë e kratereve të Hënës të shkaktuara nga tërmetet, duke përdorur të dhëna sizmike dhe gjeofizike të marra nga NASA. Zgjidhja e tyre është e qasshme në faqen e internetit:https://www.moonquakes.earth dhe projekti i plotë në të cilin kanë punuar në linkun: https://2022.spaceappschallenge.org/…/space…/project.

Presidenti Pendarovski e theksoi rëndësinë e kësaj ngjarje internacionale i cili e njeh cilësinë, ambicien dhe talentin e jashtëzakonshëm të të rinjve tanë, duke nxitur interesimin e tyre për teknologjitë STEM. Duke i uruar fituesit, ai shprehu kënaqësinë që nga vendi ynë dalin vazhdimisht profile shumë të motivuara dhe kreative nga fusha të ndryshme, të cilët si ekip i kapërcejnë sfidat komplekse të vendosura në këtë garë.

Në këtë drejtim, Pendarovski shprehu besimin se pjesëmarrësit që do të vizitojnë “NASA Kenedi spejs qendra” në Florida, SHBA, do ta shfrytëzojnë këtë privilegj të merituar për zhvillimin e tyre të mëtutjeshëm personal dhe profesional, i cili padyshim do të ketë një kontribut pozitiv në mbarë botën. komuniteti në të cilin jetojnë, theksohet në kumtesën nga zyra e presidentit.

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...