Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Jemi të përkushtuar të mbrojmë çdo centimetër të territorit të NATO-s

Ministrat e mbrojtjes së NATO-s po zhvillojnë të enjten në Bruksel një ditë të dytë bisedimesh për të vlerësuar situatën në Ukrainë, një ditë pasi aleanca u zotua të dërgojë më shumë furnizime të mbrojtjes ajrore në vend. Takimi i NATO-s mbahet gjithashtu mes planeve të aleancës ushtarake për të mbajtur një stërvitje bërthamore javën e ardhshme si edhe mes shqetësimeve për paralajmërimet e Presidentit Vladimir Putin se ai do të përdorë çdo mjet të nevojshëm për të mbrojtur territorin rus.

 

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së Lloyd Austin tha se Shtetet e Bashkuara janë të vendosura të mbrojnë aleancën.

 

“Shtetet e Bashkuara janë absolutisht të përkushtuara ndaj angazhimeve të nenit të pestë. Ne jemi të përkushtuar të mbrojmë çdo centimetër të territorit të NATO-s nëse është e nevojshme”, tha Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin.

 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg tha se Perëndimi do të qendrojë në krah të Ukrainës për aq kohë sa duhet.

 

“Në veçanti, ne do t’i ofrojmë Ukrainës më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore. Unë gjithashtu mirëpres mesazhin shumë të fortë nga komuniteti ndërkombëtar dje. Votimi në OKB ishte një dënim i qartë i aneksimit të paligjshëm të territoreve të Ukrainës dhe një thirrje e qartë ndaj Rusisë, Presidentit Putin që t’i anulojë këto vendime dhe të respektojë integritetin territorial të Ukrainës”, tha Sekretari i Përgjithshëm Stoltenberg.

 

Udhëheqësit ukrainas po u kërkojnë Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve perëndimorë sisteme të mbrojtjes ajrore dhe armë me rreze më të gjatë veprimi për të vazhduar kundërsulmin e tyre të suksesshëm ndaj Rusisë dhe për t’u bërë ballë sulmeve të intensifikuara të Moskës.

 

Ministrat e Mbrojtjes do të diskutojnë mes të tjerash mbi stërvitjen e planifikuar të NATO-s që do të mbahet javën e ardhshme.

 

Stërvitja e quajtur “Steadfast Noon,” mbahet pothuajse në të njëjtën periudhë çdo vit dhe zgjat rreth një javë. Pjesë e stërvitjes janë avionë luftarakë të aftë për të mbajtur mbushje bërthamore, por aty nuk përfshihen bomba aktive.

 

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, tha se bëhet fjalë për një stërvitje rutinë lidhur me gatishmërinë e aleancës.

 

“Takimi i NATO-s ka synimin që të sigurohemi se jemi gati për çdo gjë. Kjo është detyra e kësaj aleance, të sigurohet që 30 partnerët së bashku të jenë gati për çfarëdo skenari. Dhe ne vazhdojmë të punojmë në këtë drejtim. Stërvitja është pjesë e kësaj gatishmërie,” tha ai.

 

Katërmbëdhjetë vende anëtare të NATO-s do të përfshihen në stërvitjen, e cila ishte planifikuar përpara se Rusia të filonte agresionin e saj në Ukrainë më 24 shkurt.

Latest Posts

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Mos i humbisni

“Është martesë e lumtur”, Eva Murati në Albano show: Besoj në Zot, jo në fe

https://www.youtube.com/watch?v=nDclH8Wy_vU Subscribe Moderatorja e programeve sportive, Eva Murati ka qenë pjesë e shfaqjes Albano Show, këtë të premte.   Gjatë intervistës zhvilluar me Albano Bogdon,...

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...

Xhaferi për kryeministër, Grubi: Vizioni i Ali Ahmetit për barazi në vend po rrumbullakësohet

Talat Xhaferi për kryeministër të parë shqiptarë. Ky ishte propozimi i Ali Ahmetit që gjeti mbështetjen e të gjithë kryesisë qendrore të BDI-së në...