Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Xhaferi: Kërkesa për referendum e së majtës nuk është në përputhje me Rregulloren e Kuvendit

Kërkesa për mbajtjen e referendumit e dorëzuar nga partia politike e Majtë nuk është përgatitur në përputhje me Rregulloren e Kuvendit dhe pyetja është shtruar në mënyrë jo të duhur, sipas kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi, transmeton InfoShqip.

Duke shqyrtuar “Kërkesën tuaj për nisjen e iniciativës qytetare në nivel shtetëror për shpalljen e referendumit të detyrueshëm shtesë”, pashë se kërkesa nuk ishte përgatitur në përputhje me dispozitat e Rregullores së Punës, e veçanërisht nenin 135 të së njëjtës, dhe pyetja e parashtruar ka të bëjë me pyetjen e parashtruar në mënyrë jo të duhur për faktin se konkluzionet nuk janë akt i përgjithshëm juridik, ligj apo kushtetutë, për nga natyra dhe përmbajtja e tyre janë qëndrim që e drejton Qeverinë e Republikës së Maqedonisë në veprimet e saj” thuhet në një deklaratë në përgjigje të nismës qytetare për mbajtjen e referendumit nga e majta.

Kryetari i Kuvendit kërkon gjithashtu që propozuesi të respektojë dispozitat e Rregullores së Kuvendit në afatin e caktuar.

“Duke pasur parasysh sa më sipër, dhe në pajtim me nenin 136 të Rregullores së Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, i cili thotë: “Nëse projektligji nuk përgatitet në pajtim me dispozitat e kësaj Rregulloreje, Presidenti i Kuvendit, para se t’ua dorëzojë deputetëve, do të kërkojë nga propozuesi respektimin e dispozitave të kësaj rregulloreje.

Nëse propozuesi nuk e plotëson propozimin e ligjit brenda 15 ditëve nga kërkesa e Kryetarit të Kuvendit, konsiderohet se propozimi i ligjit nuk është dorëzuar”, e cila dispozitë zbatohet për të gjitha parashtresat e tjera. Kërkoj që në afatin e caktuar të respektoni dispozitat e Rregullores së Kuvendit të Republikës së Maqedonisë“, thekson Xhaferi.

Partia politike e Majtë paraqiti në Kuvend më 7 tetor iniciativën për nisjen e një referendumi të detyrueshëm dhe plotësues në nivel shtetëror për pyetjen e referendumit “A jeni për vazhdimin e negociatave me BE-në duke pranuar konkluzionet parlamentare të 16 korrikut? 2022?“. Partia mblodhi 750 nënshkrime, të cilat i dorëzoi në arkivin parlamentar me pjesën tjetër të materialeve.Lideri i së majtës, Dimitar Apasiev, në një konferencë për media njoftoi bllokadë të plotë të Kuvendit nëse edhe kryetari Talat Xhaferi e refuzon këtë iniciativë.

Kryetari i Kuvendit Xhaferi më 13 shtator e hodhi poshtë iniciativën e opozitës VMRO-DPMNE për referendum për ndërprerjen e vlefshmërisë së Ligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim me Bullgarinë, me arsyetimin se është antikushtetuese dhe për shkak të marrëveshjeve ndërkombëtare që janë ratifikuar në përputhje me Kushtetutën janë pjesë e rendit të brendshëm juridik dhe nuk mund të ndryshohen me ligj.

VMRO-DPMNE-ja më pas vlerësoi se iniciativa është në përputhje me nenin 24 të Ligjit për Referendumin dhe tha se Xhaferi nuk ka arsye ta refuzojë, ndërsa LSDM-ja në pushtet e ka përkrahur vendimin e Xhaferit sepse edhe ata e konsiderojnë atë jokushtetues.

Latest Posts

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Mos i humbisni

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...