Ky ishte reagimi i Messit kur u provokua me fanellë të Ronaldos

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë rivalët më të mëdhenj të futbollit tash e gati dy dekada. Duke e pasur parasysh këtë fakt, disa tifozë...

TË FUNDIT

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Ajo çfarë ka bërë ky shqiptar në aeroportin e Zyrihut, mund ta keni parë vetëm në filma

Një 27-vjeçar ka arritur të drejtojë një makinë nëpër pistën e Aeroportit të Zyrihut pa pasur autorizim. Më pas ai është gjetur, i fshehur në bagazhin e një aeroplani. Shqiptari i ri tashmë është dënuar – aeroporti ende po bën vlerësimin e situatës së sigurisë

Aeroporti i Zyrihut merr rregullisht çmime “për mirësjellje ndaj klientit dhe për standarde të larta të cilësisë”, transmeton albinfo.ch. Kështu të paktën mund të lexohet në faqen e tij të internetit.

Mirëpo, pikërisht në këtë aeroport së fundmi ka ndodhur një incident sigurie, i cili deri më tani nuk ka tërhequr pothuajse asnjë pasojë, shkruan “Tages-Anzeiger”.

Ngjarja për të cilën për herë të parë është raportuar nga revista e konsumatorëve “K-Tipp”, ka ndodhur më 24 gusht 2022. Sipas kësaj, një 27-vjeçar shqiptar ka hyrë pa autorizim në ambientet e aeroportit rreth orës 22:00. Fillimisht ai ka ecur në asfaltin e pistës dhe më pas ka marrë një makinë të kompanisë Swiss, të cilën e ka përdorur për të shkuar në Dock E përmes pistës 28.

Pasi ka mbërritur në Dock E, i cili përdoret kryesisht nga avionët për distanca të gjata, ai është përpjekur të hipte në një aeroplan për në Johannesburg, pasi kishte veshur një jelek fluoreshent (që bartet nga personeli teknik i aeroportit) që kishte gjetur, përcjell albinfo.ch. Por ekuipazhi i ka ndaluar hyrjen, kështu që ai është larguar nga aty.

Një punonjës i Swissport më në fund e ka zbuluar atë në hapësirën e bagazhit të një avioni tjetër që do të nisej për në São Paulo. Ai, me sa duket donte të fluturonte “në të zezë”.

Pas arrestimit, një mjek ka ekzaminuar “personin dukshëm të hutuar”, raporton “K-Tipp”, transmeton albinfo.ch. Ndërkohë, prokuroria publike e Cyrihut e ka “sanksionuar me gjobë të kushtëzuar për hyrje të paligjshme, qëndrim të paligjshëm, shkelje dhe ndërprerje të punës të kompanive që i shërbejnë publikut”, thotë për “Tages-Anzeiger” një zëdhënës i policisë kantonale të Cyrihut.

Gazeta shprehet e habitur që ngjarjet në aeroportin e Zyrihut janë ende në fazën e vlerësimit, edhe shtatë javë pas incidentit.

“Për shkak se sqarimet për këtë incident ende nuk kanë përfunduar plotësisht”, “ne, deri më tani nuk kemi bërë përshtatjen e duhur të proceseve”, ka thënë një zëdhënëse e aeroportit. Siç shpjegon ajo më tej, raste të tilla individuale “nuk mund të përjashtohen askund me siguri qind për qind”.

Latest Posts

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Mos i humbisni

Ahmeti: Shumë breza sakrificë për këtë ditë feste, valoftë gjithmonë flamuri Kuq e Zi!

Nën organizimin e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot u mbajt Akademi Solemne dedikuar 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ahmeti në...

Arbër Ademi në Madrid takoi ish kryeministrin bullgar, Petkov

Nënkryetari i BDI dhe shef i grupit parlamentar Arbër Ademi në Madrid sot ka takuar ish kryeministrin bullgar Kiril Petkov. Takim me ish-kryeministrin e Bullgarisë,...

NATO, shqetësim për Ballkanin: Rritja e konflikteve në rajon rrezikon paqen

https://www.youtube.com/watch?v=eLjghWRUeEk Subscribe Nga Brukseli ku po merr pjesë në samitin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, sekretari i përgjithshëm i...