Ky ishte reagimi i Messit kur u provokua me fanellë të Ronaldos

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë rivalët më të mëdhenj të futbollit tash e gati dy dekada. Duke e pasur parasysh këtë fakt, disa tifozë...

TË FUNDIT

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Dritë jeshile nga Këshilli i BE-së për nënshkrimin e Fronteks me Maqedoninë e Veriut

Këshilli i BE-së sot miratoi vendimin për nënshkrimin e marrëveshjes për menaxhimin e kufirit ndërmjet BE-së dhe Maqedonisë së Veriut.

Marrëveshja për menaxhimin e kufijve, e njohur ndryshe si Fronteks, u bllokua nga Bullgaria për shkak të përdorimit të fjalëve gjuhë maqedonase. Sofja sot e hoqi përfundimisht të drejtën e vetos, duke e lënë të paprekur formulën e gjuhës maqedonase, siç është rasti me të gjitha vendet e tjera të rajonit që kanë marrëveshje me agjencinë Fronteks. Marrëveshja tani duhet të miratohet nga Parlamenti Evropian.

Ministri çek i Punëve të Brendshme, Vit Rakushan, e përshëndeti vendimin e Këshillit, duke theksuar se BE-ja dhe Ballkani Perëndimor përballen me sfida të përbashkëta të migracionit dhe mënyra e vetme për t’i zgjidhur ato është përmes veprimit të përbashkët.

“Marrëveshja me Maqedoninë e Veriut është hap i rëndësishëm në këtë bashkëpunim të ngushtë. Ai do t’i mundësojë Fronteksit të ofrojë mbështetje konkrete në terren, në të mirë të Maqedonisë së Veriut dhe BE-së”, tha ai.

Parlamenti Evropian duhet të japë dritën jeshile sa më shpejt që Shkupi dhe Brukseli të nënshkruajnë zyrtarisht marrëveshjen më 20 tetor.

Pas hyrjes në fuqi, Fronteks do të jetë në gjendje të përfshihet më shumë në menaxhimin e kufijve në Maqedoninë e Veriut për sa i përket flukseve të migracionit dhe luftës kundër “emigrimit ilegal”. BE beson se forcimi i kontrolleve kufitare maqedonase do të ndihmojë në përmirësimin e sigurisë së kufijve të BE-së.

Pas skandaleve të shumta për shkeljet e të drejtave të njeriut të azilkërkuesve nga agjentët e Fronteks, Agjencia ka përfshirë dispozita të reja që synojnë forcimin e mbrojtjes së të drejtave themelore dhe forcimin e mbikëqyrjes së punës së Agjencisë.

Latest Posts

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Mos i humbisni

Ahmeti: Shumë breza sakrificë për këtë ditë feste, valoftë gjithmonë flamuri Kuq e Zi!

Nën organizimin e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot u mbajt Akademi Solemne dedikuar 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ahmeti në...

Arbër Ademi në Madrid takoi ish kryeministrin bullgar, Petkov

Nënkryetari i BDI dhe shef i grupit parlamentar Arbër Ademi në Madrid sot ka takuar ish kryeministrin bullgar Kiril Petkov. Takim me ish-kryeministrin e Bullgarisë,...

NATO, shqetësim për Ballkanin: Rritja e konflikteve në rajon rrezikon paqen

https://www.youtube.com/watch?v=eLjghWRUeEk Subscribe Nga Brukseli ku po merr pjesë në samitin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, sekretari i përgjithshëm i...