Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të...

Maqedonia e Veriut hoqi dorë nga pjesëmarrja në Eurovision, paratë do të shkojnë për rrymë

Maqedonia e Veriut vitin e ardhshëm nuk do të marrë pjesë në Eurovision. Paratë e pjesëmarrjes nga ky manifestin do të ridestinohen për mbulimin e shpenzimeve të rrymës elektrike, thotë drejtori i Radio Televizionit të Maqedonisë (RTVM), Marjan Cvetkovski.

Kjo është hera e parë pas pavarësisë së vendit që Maqedonia e Veriut të heqë dorë nga pjesëmarrja në manifestimin më të madh muzikor në Evropë.

“Nuk do të marrim pjesë në Eurovision. Ne e kemi paguar tarifën e regjistrimit. Probleme më të mëdha janë rryma dhe shpenzimet e mëdha, të cilat do t’i shkaktojë udhëtimi dhe qëndrimi në Britaninë e Madhe. Për shkak të kësaj gjendjes janë shkurtuar të gjitha shpenzimet, kështu që paratë të cilat duhej të paguhen për pjesëmarrje në Eurovision, i kemi destinuar për pagimin e rrymës”, deklaroi Cvetkovski.

Prej vitit 1991 deri më sot, në Eurovision nuk kemi marrë pjesë disa vite për shkak të mosplotësimit të propozimeve të EBU (Unioni Radiodifuziv i Eurovisionit) ose nuk kemi arritur që të hyjmë në finale, kështu që sipas rregullave, kemi bërë pauzë. Kjo është hera e parë që vetë Maqedonia e Veriut ka hequr dorë nga pjesëmarrja.

Eurovisioni i ardhshëm do të mbahet në Britaninë e Madhe dhe jo në vendin e fituesit të vitit 2022, gjegjësisht në Ukrainë, për shkak të luftës. Zgjedhja që të mbahet në këtë shtet është për arsye se Britania e Madhe e fitoi vendin e dytë. Eurovisioni pritet të mbahet në Liverpul.

Ndryshe, fituesi i Eurovisionit të vitit 2022, gjegjësisht bendi ukrainas Orkestra Kalush, e ka shitur trofeun për 900,000 dollarë amerikanë, për të mbledhur para për luftën në Ukrainë. Mikrofoni i kristaltë është shitur në një ankand në Facebook, me qëllim të blerjes së dronëve për ushtrinë ukrainase.

Latest Posts

50 vjetori i misionit të fundit me astronautë drejt Hënës, Apollo 17

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës....

Portugalia “tenis” me Zvicrën/ Luzitanët mposhtën 6 me 1 helvetët

Portugalia luan pingpong me Zvicren duke fituar me rezultatin e thelle 6 me 1.Skuadra helvete zhvilloi nje ndeshje shume te dobet dhe pa...

Seanca e 106-të e Qeverisë, Grubi: Miratuam donacion për Ukrainën dhe përmirësojmë kushtet e punës për personat me aftësi të kufizuara

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka mbajtur seancën e 106-të në të cilën janë miratuar disa vendime. Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar opinionin...