Edi Rama: Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë së cilës u dhanë porosi të qarta mbi bashkëpunimin...

Trençevska: Nuk do të ulen pagat e punëtorëve në administratën publike

Ulje të pagave të punëtorëve në administratën shtetërore nuk do të ketë, deklaroi ministrja për Punë dhe Politikë Sociale Jovanka Trençevska në emisionin “Klan Debat”.

Ajo sqaroi se do të ketë vetëm barazim të pagave në administratën shtetërore në mënyrë sistematike. Sipas saj deklarata e kryeministrit Kovaçevski është keqinterpretuar.

“Deklarata e kryeministrit Dimitar Kovaçevskit është keqinterpretuar. Nuk bëhet fjalë për ulje të rrogave të administratës, por bëhet fjalë që në mënyrë sistematike ti barazojmë pagat në administratën shtetërore. Duhet të ulemi për të rregulluar pagat në adimistratën shtëtërore një herë e përgjithmonë”, tha Trençevska.

Ministrja Trençevska foli edhe për kursimin e energjisë elektrike në institucionet shtetërore.

“Rryma në institucionet shtetërore është ulur 20% më pak, në krahasim me vitin e kaluar në të njëjtin muaj” – tha Trençevska.

Latest Posts

Akademi solemne për Ditën e Flamurit nesër në Shkup

Me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit, nesër në Shkup organizohet Akademi solemne. Me këtë rast, nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar...

Kremlini mbron aleancën e sigurisë të udhëhequr nga Rusia

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha të dielën se përpjekjet për të shkatërruar një aleancë sigurie të udhëhequr nga Rusia kanë ekzistuar gjithmonë dhe...

Edi Rama: Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë së cilës u dhanë porosi të qarta mbi bashkëpunimin...