Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Lufta bërthamore, parashikime shokuese për pasojat: 34 milionë viktima vetëm në orët e para

Vetëm në orët e para të një lufte bërthamore , do të kishte të paktën 34 milionë vdekje në botë , edhe nëse do të përdoreshin armë atomike ‘taktike’, domethënë më pak të fuqishme, por gjithsesi rezultati do të ishte katastrofik.

Kjo është tabloja tragjike e pikturuar nga IRIAD, Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Arkivit të Çarmatimit.

Në Itali do të sulmoheshin bazat e Ghedi (Brescia) dhe Aviano (Pordenone), ku janë vendosur rreth 40 koka bërthamore. Më pas, raketat ruse të tipit Sarmat mund të lëshoheshin kundër qendrave ushtarake në  Vicenza (Caserma del Din dhe Caserma Ederle), Livorno (Camp Darby), Gaeta, Napoli (Aktiviteti i Mbështetjes Detare), Taranto , Sigonella (Stacioni Ajror Detar).

Sipas simulimit të revistës online në Itali armët bërthamore do të shkaktonin të paktën 55,000 vdekje dhe mbi 190,000 lëndime, veçanërisht në qytetet që presin objektivat.

Një vlerësim i përafërt parashikon  rreth 21,000 të vdekur dhe 109,000 të plagosur në Napoli, 12,000 të vdekur dhe 45,000 të plagosur në Vicenza, 12,000 të vdekur dhe 5,000 të plagosur në Gaeta, 7,500 të vdekur dhe gati 27,000 të plagosur në Taranto. Dhe tragjedisë njerëzore do t’i shtohej kaosi social, nga sfera ekonomike e deri te infrastrukturat e shkatërruara. I gjithë gadishulli do të ndikohej edhe nga vazhdimësia e rrezatimit.

IRIAD,për të bërë këtë vlerësim tragjik përdori modelin e skenarit të zhvilluar nga Alex Wallerstein dhe të aplikuar nga Universiteti Princeton në rast se rusët do t’i drejtoheshin armëve bërthamore, duke thyer kështu paktin e pashkruar që i pengon fuqitë bërthamore t’i përdorin ato më parë. /Quatidiano.net

Latest Posts

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Mos i humbisni

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...

Hamas: Mbi 60% e banesave në Gaza janë shkatërruar, rreth 50 mijë ton eksploziv goditën zonat e banuara

Rreth 61% e banesave në Gaza janë shkatërruar plotësisht, që nga nisja e luftës më 7 tetor. Nga 305 mijë njësitë e prekura,...