Saraçini: Përveç ndryshimeve kushtetuese, nevojitet edhe luftë më efikase kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet...

Meta në Vizion Plus: E kam ditur para kohe që Berisha do shpallej “non-grata”, ia thash edhe atij

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, i ftuar në emisionin Spotlight në Vizion Plus rrëfeu se ka pasur dijeni që Sali Berisha do të shpallej “non-grata” disa muaj para se ky vendim të merrej, ekzaktësisht që në shkurt 2021.

Meta tha se këtë gjë ia ka thënë edhe Berishës, duke e arsyetuar se ky është një vendim me të cilin është dakortësuar edhe Lulzim Basha.

“E kam ditur që do shpallej non grata që në shkurt të vitit 2021. E kam paralajmëruar. “Zotëri ti do shpallesh non grata. Dhe për këtë gjë ka rënë dakord vetë kryetari i partisë tënde”. Në atë dosje nuk ka ndonjë fakt evident korrupsioni.

Meta shtoi se Basha ia ka faturuar Berishës djegien e mandateve, duke thene se ka qënë nën presion nga “Doktori” kur  e ka marrë atë vendim.

 “Vendimmarrjen e vet për djegien e mandateve ia ka faturuar Berishës duke thënë ka qenë nën presion. Unë do ta kisha problem Berishën nëse ai do të pengojë integrimin europian për Shqipërinë, nëse do jetë kundër referendumit. Ndërsa dosja e SHBA është çështje e tij.

 

Latest Posts

Pritja për presidentin austriak, Grubi: Përkrahja në procesin e integrimit europian ka qenë gjithnjë e fuqishme

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, shoqëruar nga kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski si dhe ministra të tjerë kanë pritur në takim presidentin austriak Alexander...

Kërcet arma në Kavajë/ Humbin jetën dy persona (EMRAT)

Dy persona kanë humbur jetën në Kavajë pas përplasjes me njëri-tjetrin në ambientet e një lokali.   Edmond Gosa nga Kavaja ka qëlluar me armë...

Parandalohet sulmi terrorist në Greqi/ Policia arreston dy pakistanezë

Një sulm terrorist është shmangur në shtetin fqinj, Greqinë.   Policia e antiterrorit ka vënë në pranga dy shtetas pakistanezë, të cilët janë vënë nën...