Saraçini: Përveç ndryshimeve kushtetuese, nevojitet edhe luftë më efikase kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet...

Bujar Osmani: Nuk është e vërtetë që Grubi është zëvendësuar, përkundrazi ai është avancuar në BDI

Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, thotë se marrëdhëniet në parti janë të mira dhe se pas nënkryetarisë së djeshme do të shihet energji e re.

“Marrëdhëniet janë të mira, organizatat politike në fakt përbëhen nga njerëz që përfaqësojnë elektorate të ndryshme dhe jo gjithmonë interesat e elektorateve të ndryshme, në lagjen time nuk janë të njëjta me interesat e ndonjë qyteti tjetër si Struga, Tetova dhe Gostivari. Por suksesi i një organizate matet nëse ajo mund të vendosë këndvështrime të ndryshme në një organizatë të fuqishme që u shërben njerëzve, realizon, jep dhe fiton. Dhe këtë po e bën BDI-ja”, deklaroi Osmani në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve.

Problemet, thotë ai, janë të ngjashme në të gjitha partitë dhe organizatat. Vlerësimet, siç theksoi ai, bëhen në aspektin nëse ke kapacitet për t’i tejkaluar dhe për të krijuar mundësi nga çdo vështirësi.

“BDI është treguar në këto njëzet vjet si lider dhe model i ri i mbajtjes së dinamizimit, ripërtëritjes së një organizate që 20 vjet nuk ka humbur asnjë zgjedhje dhe çdo herë po forcohet gjithnjë e më shumë. Dhe do të shihni, siç thashë dje, një energji të re në BDI edhe pas kësaj kryesie qendrore”, deklaroi Osmani, i cili sot si ministër i Punëve të Jashtme së bashku me ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja mbollën pemë në parkun në Çair në shenjë të fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimit.

Osmani theksoi se dje pas mbledhjes së partisë ka pasur shumë informacione të gabuara, të cilat i referohen faktit se dikush është larguar nga detyra.

“Nuk është e saktë. Pra, askush nuk është hequr nga detyra, por është zgjedhur një kryesi e re, në të cilën Këshilli i Përgjithshëm i partisë ka vendosur, jo vetëm anëtarët e Kryesisë Qendrore, por edhe nënkryetarët dhe sekretarët e përgjithshëm. Mendoj se Artan Grubi është graduar në këtë Kryesi Qendrore, sepse është anëtar i kryesisë”, deklaroi zëdhënësi i BDI-së.

Dje në Tetovë ka përfunduar mbledhja e Këshillit Qendror të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), në të cilën kanë marrë pjesë përfaqësues të të ashtuquajturit “Grupi i zjarrit”. Takimin e ka udhëhequr kryetari i partisë, Ali Ahmeti.

Nënkryetarë të partisë u zgjodhën Izet Mexhiti, Arbër Ademi, Bajram Rexhepi dhe Arbana Pasholli. Sekretar Organizativ u zgjodh Blerim Bexheti, sekretar i Përgjithshëm Faton Ahmeti dhe sekretare për mundësi të barabarta Saranda Imeri.

Në Këshillin Qendror do të jenë Ali Ahmeti, Ramiz Merko, Jeton Shaqiri, Fatmir Dehari, Kreshnik Bekteshi, Talat Xhaferi, Nevzat Bejta, Valdet Xhaferi, Teuta Arifi, Xhevat Ademi, Artan Grubi, Bujar Osmani, Visar Ganiu, Nazim Bushi, Ejup Halimi, Arian Daci, Besnik Emshiu, Mirsad Ibrahimi, Ardita Dani, Bilent Sali, Resi Abdurrahmani, Shergil Beqiri, Shaban Memeti, Artin Spahiu dhe Emir Sulejmani.

Ahmeti propozoi për anëtarë të Këshillit Mbikëqyrës Musa Xhaferin, Bekim Nezirin, Juamin Sinanin, Zenun Matjanin, Memet Selamin, Shukri Masuricën dhe Nedim Ramizin.

Grubi nuk është sekretar organizativ që nga Kongresi i katërt zgjedhor i BDI-së. më 21 dhjetor 2019 kur u zgjodh këshilli i ri i përgjithshëm i BDI-së dhe kryetari Ahmeti, ndërsa organet tjera nuk u zgjodhën si pasojë e pandemisë dhe zgjedhjeve parlamentare e më pas edhe lokale.

Më herët, Grubi ka marrë pjesë në mbledhjet e kryesisë me automatizëm në cilësinë e Shefit të kabinetit të Ali Ahmetit.

Më 15 tetor, Grubi per herë të parë u zgjodh anëtar i Kryesisë së Bashkimit Demokratik për Integrim.

Latest Posts

Pritja për presidentin austriak, Grubi: Përkrahja në procesin e integrimit europian ka qenë gjithnjë e fuqishme

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, shoqëruar nga kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski si dhe ministra të tjerë kanë pritur në takim presidentin austriak Alexander...

Kërcet arma në Kavajë/ Humbin jetën dy persona (EMRAT)

Dy persona kanë humbur jetën në Kavajë pas përplasjes me njëri-tjetrin në ambientet e një lokali.   Edmond Gosa nga Kavaja ka qëlluar me armë...

Parandalohet sulmi terrorist në Greqi/ Policia arreston dy pakistanezë

Një sulm terrorist është shmangur në shtetin fqinj, Greqinë.   Policia e antiterrorit ka vënë në pranga dy shtetas pakistanezë, të cilët janë vënë nën...