Edi Rama: Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë së cilës u dhanë porosi të qarta mbi bashkëpunimin...

E pazakontë në Itali/ Shemben varrezat murale, arkivolet dalin në sipërfaqe

Një shembje e pazakontë ka ndodhur në varrezat e Poggioreale në Napoli.

 

Shembja ka shkaktuar dëme edhe në arkivole, që siç duket në foto kanë mbetur në ajër.

 

Pamjet janë publikuar nga mediat italiane.

Në janar u shënua një incident i njëjtë brenda varrezës historike. Prokuroria e Napolit hapi një hetim dhe vuri nën sekuestro këtë zonë.

 

Në zonë kanë ndërhyrë dhe zjarrfikësit, të ndihmuar nga persona që banojnë pranë varrezave më të mëdha dhe të vjetra të qytetit. Lidhur me rastin ka reaguar dhe këshilltari rajonal i Europës së Gjelbër, Emilio Borrelli.

 

“Një tjetër shembje është shënuar në varrezat e Poggioreale. Është një situatë kritike dhe e papranueshme. Për shumë vite, varrezat napolitane janë keqmenaxhuar dhe braktisur duke qenë pre e mashtruesve dhe përfituesve. Ky është rezultati”, shprehet ai.

 

Latest Posts

Akademi solemne për Ditën e Flamurit nesër në Shkup

Me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit, nesër në Shkup organizohet Akademi solemne. Me këtë rast, nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar...

Kremlini mbron aleancën e sigurisë të udhëhequr nga Rusia

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha të dielën se përpjekjet për të shkatërruar një aleancë sigurie të udhëhequr nga Rusia kanë ekzistuar gjithmonë dhe...

Edi Rama: Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë së cilës u dhanë porosi të qarta mbi bashkëpunimin...